Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Jakie listopadowe zmiany czekają na mieszkańców Niemiec?

kartki z kalendarza, listopad

Kto potrzebuje się nowego dowodu osobistego, wkrótce wszystko załatwi szybciej. Ponadto upływają dwa terminy dla kierowców i podatników. Najważniejsze zmiany wchodzące w życie od listopada w Niemczech w skrócie.

Od listopada Niemcy będą usprawniać biurokrację. Ułatwienia pojawią się nie tylko w zakresie odbierania dowodów osobistych, ale także dla wykwalifikowanym pracowników chcących imigrować do Republiki Federalnej. Poniżej przegląd, co jeszcze przyniesie nowy miesiąc.

Dowód osobisty

Każdy, kto potrzebuje paszportu, dowodu osobistego czy elektronicznego zezwolenia na pobyt, czasami potrzebuje mocnych nerwów. Wolne terminy w urzędach obywatelskich są rzadkie, zwłaszcza w dużych miastach – czasami, zanim dokument znajdzie się w rękach osoby wnioskującej, może minąć kilka miesięcy. W przyszłości co najmniej jedna wizyta nie będzie już konieczna, a mianowicie ta w celu odebrania dokumentu.

Od listopada można potwierdzić on-line odbiór tzw. listu PIN do funkcji internetowego identyfikatora. Wcześniej był wymagany podpis przy odbiorze paszportu i innych dokumentów tożsamości. W dalszym ciągu należy jednak udać się osobiście do urzędu po odbiór dokumentu, o który się wnioskowało, nie potrzeba jednak już w tym celu umówienia osobnego terminu. Zamiast tego dowód osobisty można odebrać przez całą dobę w automacie wydającym dokumenty za pomocą otrzymanego kodu.

Imigracja

Od listopada stopniowo zacznie obowiązywać ustawa o imigracji pracowników wykwalifikowanych. Każdy, kto posiada wykształcenie wyższe, może wówczas łatwiej wyemigrować z kraju trzeciego do Niemiec, a to dzięki tzw. Błękitnej Karcie UE. Aby ułatwić procedury, obniżone zostaną limity wynagrodzeń, poszerzony zostanie katalog zawodów i ułatwione będzie późniejsze dołączenie rodzin. Dotyczy to również specjalistów IT bez dyplomu, o ile posiadają wystarczające doświadczenie zawodowe.

Jeśli wykwalifikowani pracownicy z wykształceniem zawodowym lub studiami spełnią wszystkie wymagania, od listopada będą mogli otrzymać także zezwolenie na pobyt. Poluzowane zostaną także wymagania dotyczące rodzaju pracy kwalifikowanej, jaką mogą wykonywać w Niemczech. Nie musi ona już koniecznie mieć coś wspólnego z kwalifikacjami zawodowymi lub dyplomem uniwersyteckim.

Ubezpieczenie samochodu

Do 30 listopada 2023 roku można jeszcze złożyć wypowiedzenie i zmienić ubezpieczyciela. A jeśli ubezpieczalnia podwyższy składki, właściciel pojazdu ma nawet trochę więcej czasu, ponieważ wtedy przysługuje specjalne prawo do wypowiedzenia umowy po miesiącu od otrzymania pierwszej nowej faktury. Porównując oferty, nie należy się jednak kierować tylko ceną. Ważne są także usługi ubezpieczeniowe.

Zabezpieczenie korzyści podatkowych

Podatnicy mogą ubiegać się o tzw. obniżenie podatku dochodowego. Jest to generalnie możliwe w dowolnym momencie, jednak kto chce, aby wniosek obowiązywał z mocą wsteczną na cały rok 2023, musi go złożyć w urzędzie skarbowym do 30 listopada 2023 roku. Będzie miał wtedy więcej netto z brutto w listopadzie i grudniu.

O ulgę w podatku dochodowym za 2024 rok można również ubiegać się bezpośrednio. Kto spełni wymagania, będzie płacić mniej podatków z miesiąca na miesiąc przez cały rok i nie będzie czekać na zwrot podatku dopiero po złożeniu zeznania podatkowego. Urząd skarbowy przyznaje ulgę na wydatki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, jeżeli koszty uzyskania przychodów w 2023 roku przekroczą łącznie kwotę 1830 euro.

Przejście na emeryturę

Z miesiąca na miesiąc coraz więcej osób może regularnie przechodzić na emeryturę. W listopadzie 2023 roku dotyczy to wszystkich osób urodzonych pomiędzy 2 listopada 1957 roku a 1 grudnia 1957 roku. Standardowa emerytura nie podlega potrąceniom i wymaga jedynie pięcioletnich okresów składkowych. 

Kto posiada orzeczenie o stopniu niepełnosprawności w wysokości co najmniej 50%, może otrzymać emeryturę dla osób o znacznym stopniu niepełnosprawności, jeśli urodził się między 2 lutym 1962 roku a 1 marca 1962 roku. Zmniejszenie świadczenia wynosi wówczas 10,8%. Warunek to 35 lat ubezpieczenia emerytalnego.

Taki sam czas oczekiwania jest niezbędny, jeśli chce się po raz pierwszy otrzymać emeryturę dla osób, które były ubezpieczone przez długi czas (tzw. „emerytura w wieku 63 lat”). Od 1 listopada mogą na nią przejść wszystkie osoby, które urodziły się pomiędzy 2 października 1960 roku a 1 listopada 1960 roku. Trzeba jednak wówczas liczyć się z odliczeniem w wysokości 12%.

Z emerytury przysługującej osobom, które były ubezpieczone szczególnie długo, będzie mógł skorzystać każdy, kto posiada co najmniej 45-letni staż ubezpieczenia emerytalnego. Emerytura przyznawana jest wtedy bez odliczeń i można na nią przejść od listopada, jeśli urodziło się pomiędzy 2 sierpnia 1959 roku a 1 września 1959 roku.

Wyższy abonament Disney+

Usługa streamingowa Disney+ od listopada wprowadza nowe modele subskrypcji. Choć wcześniej wszyscy klienci mogli przesyłać strumieniowo treści w najwyższej rozdzielczości i jakości dźwięku za stałą cenę 8,99 euro miesięcznie, w przyszłości będzie to możliwe tylko w wersji „Disney+ Premium”. Kosztuje ona 11,99 euro miesięcznie. „Disney+ Standard” będzie w przyszłości dostępny w cenie 8,99 euro, ale możliwa będzie tylko rozdzielczość Full HD, dźwięk będzie również gorszy, a korzystać będzie można tylko na dwóch urządzeniach jednocześnie, zamiast jak dotychczas na czterech.

Najtańsza opcja „Disney+ Standard z reklamą” kosztuje 5,99 euro miesięcznie. Jak sama nazwa wskazuje, zawiera reklamy. Ponadto nie można pobierać filmów i seriali, aby oglądać je w trybie offline. Zmiany dotyczą wyłącznie nowych klientów. Nie ma to wpływu na obecnych klientów.

Dni okazji w sklepach

Nawet jeśli inflacja powoli spada, każdy konsument chętnie korzysta z obniżek. A listopad daje ku temu kilka okazji: w „Dzień Singla” 11 listopada, „Czarny Piątek” 24 listopada i „Cyberponiedziałek” 27 listopada sklepy internetowe i sklepy stacjonarne po raz kolejny przyciągają klientów akcjami rabatowymi. Niektóre sklepy ogłaszają nawet cały tydzień „Czarnego Piątku” rozpoczynający się 20 listopada. Należy jednak zachować ostrożność: nie wszystko, co jest reklamowane jako świetna  okazja, w rzeczywistości nią jest.

 

Źródło: t-online

 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.