Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Koniec z Kurzarbeitergeld w Niemczech

W czasie pandemii Federalny Urząd Pracy przeznaczył 45 mld euro na wzmocnienie rynku pracy i tym samym uchronił 1,3 mln ludzi przed bezrobociem. Jednak ze względu na wysoki poziom zatrudnienia pomoc wprowadzona w czasie pandemii nie jest już konieczna.

Ze względu na pandemię, jak i kryzys cen energii niemiecki rząd wprowadził rozporządzenie ułatwiające otrzymanie Kurzarbeitgeld, które miało zrekompensować częściową utratę wynagrodzeń dla pracowników. W czasach koronawirusa wprowadzenie Kurzarbeit było możliwe, gdy przestój pracy dotyczył jedynie 10% zatrudnionych. Przed pandemią skrócony czas pracy mógł zostać wprowadzony, dopiero gdy przestój dotyczył 1/3 wszystkich pracowników firmy.

Szczególne przepisy dotyczące pracy w niepełnym wymiarze godzin zostały przedłużone w grudniu 2022 roku i wygasną z końcem czerwca. Po tym czasie wynagrodzenie w formie Kurzarbeitgeld (KUG) będzie wypłacane na starych zasadach. Rozwój gospodarczy oraz sytuacja na rynku pracy są „obecnie lepsze niż spodziewano się jesienią”, mówi Minister Pracy Hubertus Heil. Wiosną 2020 osiągnięto szczytowy poziom zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin, bo aż 6 mln pracowników, teraz jest to tylko 162.000.

Nowe inwestycje

Pomimo kryzysu w czasie pandemii i wojny na Ukrainie poziom zatrudnienia jest najwyższy, jaki dotychczas w Niemczech był. Państwo zmaga się jednak z brakiem wykwalifikowanej kadry pracowniczej. Federalny Urząd Pracy zamierza więcej pieniędzy zainwestować w kwalifikacje i szkolenia dla pracowników, dzięki czemu będzie mógł tworzyć rezerwy na przyszłe kryzysy.

Źródło: n-tv

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.