Kryzys marchewkowy w Szwajcarii

brak warzyw w Szwajcarii

Szwajcarzy najchętniej kupują rodzimą żywność. Jednak w przypadku warzyw może to być niebawem... niemożliwe.

Kto w ostatnich dniach robił zakupy w Migros w mógł odnieść wrażenie, iż sprzedawca próbuje się jak najszybciej pozbyć marchewki. Tę bowiem można było zakupić za 1 franka (za 1kg)! Niestety rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Zapasy marchewki, cebuli i selera są obecnie o 30% mniejsze niż zapasy w ostatnich trzech latach. Co więcej, buraków i czerwonej kapusty jest nawet o ponad połowę mniej niż w poprzednich latach.

Organizacja zajmująca się uprawą warzyw Müller Azmoos AG przewiduje, że od połowy kwietnia w Szwajcarii nie będzie już rodzimej marchewki. Pierwsze zbiory możliwe będą dopiero z początkiem czerwca. Do tego czasu konieczne będzie sprowadzenie marchewki z Włoch lub Hiszpanii. I choć co roku Szwajcaria jest zmuszona importować na 2-3 tygodnie w maju marchewki z zagranicy, to w tym roku konieczne będzie sprowadzenie zapasu warzyw na 1,5 miesiąca.

Niestety wiele wskazuje na to, że już z końcem marca w sklepach nie będzie także szwajcarskiej cebuli.

Lato powodem kłopotów

Niestety marchewkowe braki spowodowane są złą pogodą wiosną i latem zeszłego roku. Najpierw było za zimno i mokro, później przyszedł grad, a w lipcu setki hektarów ziemi były zalane wodą. Jeszcze gorzej sytuacja wyglądała w przypadku cebuli. Ta jest bardzo wrażliwa na wilgoć i grad, co miało miejsce latem.

Straty były ogromne. Jedyny plus całej sytuacji jest fakt, iż rolnicy dostali w miarę dobre ceny za zebrane zbiory. Przynajmniej w przypadku marchewki, rynek dobrze funkcjonował w oparciu o podaż i popyt.

Dobre ceny za zbiory mogli odczuć klienci. W Coop za kilogram marchewki trzeba było w 2021 r. zapłacić o 30 rappenów więcej niż w poprzednich latach. W przypadku cebuli podwyżka wyniosła ponad 20 rappenów za kilogram. Na razie nie są planowane kolejne wzrosty cen, a o ilości importowanych warzyw Coop jeszcze nie myśli.

Nieco inaczej sytuacja wygląda w Migros. Tutaj braki w rodzimych warzywach są już brane pod uwagę, w związku z czym Migros będzie wtedy stawiał na importowane produkty. Dlaczego jednak mimo małego zapasu zdecydowano się na promocję na marchewki? Sklep tłumaczy, iż rabaty kuszą wielu klientów, a w okresie zimowym bardzo ważne jest, aby każdy dostarczył swojemu organizmowi jak najwięcej witamin, które znajdują się m.in. w marchewce.

Źródło: blick

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!