Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Kryzys marchewkowy w Szwajcarii

brak warzyw w Szwajcarii

Szwajcarzy najchętniej kupują rodzimą żywność. Jednak w przypadku warzyw może to być niebawem... niemożliwe.

Kto w ostatnich dniach robił zakupy w Migros w mógł odnieść wrażenie, iż sprzedawca próbuje się jak najszybciej pozbyć marchewki. Tę bowiem można było zakupić za 1 franka (za 1kg)! Niestety rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Zapasy marchewki, cebuli i selera są obecnie o 30% mniejsze niż zapasy w ostatnich trzech latach. Co więcej, buraków i czerwonej kapusty jest nawet o ponad połowę mniej niż w poprzednich latach.

Organizacja zajmująca się uprawą warzyw Müller Azmoos AG przewiduje, że od połowy kwietnia w Szwajcarii nie będzie już rodzimej marchewki. Pierwsze zbiory możliwe będą dopiero z początkiem czerwca. Do tego czasu konieczne będzie sprowadzenie marchewki z Włoch lub Hiszpanii. I choć co roku Szwajcaria jest zmuszona importować na 2-3 tygodnie w maju marchewki z zagranicy, to w tym roku konieczne będzie sprowadzenie zapasu warzyw na 1,5 miesiąca.

Niestety wiele wskazuje na to, że już z końcem marca w sklepach nie będzie także szwajcarskiej cebuli.

Lato powodem kłopotów

Niestety marchewkowe braki spowodowane są złą pogodą wiosną i latem zeszłego roku. Najpierw było za zimno i mokro, później przyszedł grad, a w lipcu setki hektarów ziemi były zalane wodą. Jeszcze gorzej sytuacja wyglądała w przypadku cebuli. Ta jest bardzo wrażliwa na wilgoć i grad, co miało miejsce latem.

Straty były ogromne. Jedyny plus całej sytuacji jest fakt, iż rolnicy dostali w miarę dobre ceny za zebrane zbiory. Przynajmniej w przypadku marchewki, rynek dobrze funkcjonował w oparciu o podaż i popyt.

Dobre ceny za zbiory mogli odczuć klienci. W Coop za kilogram marchewki trzeba było w 2021 r. zapłacić o 30 rappenów więcej niż w poprzednich latach. W przypadku cebuli podwyżka wyniosła ponad 20 rappenów za kilogram. Na razie nie są planowane kolejne wzrosty cen, a o ilości importowanych warzyw Coop jeszcze nie myśli.

Nieco inaczej sytuacja wygląda w Migros. Tutaj braki w rodzimych warzywach są już brane pod uwagę, w związku z czym Migros będzie wtedy stawiał na importowane produkty. Dlaczego jednak mimo małego zapasu zdecydowano się na promocję na marchewki? Sklep tłumaczy, iż rabaty kuszą wielu klientów, a w okresie zimowym bardzo ważne jest, aby każdy dostarczył swojemu organizmowi jak najwięcej witamin, które znajdują się m.in. w marchewce.

Źródło: blick

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!