Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Przywóz używek z innego państwa członkowskiego UE do Niemiec

Zasadniczo do Niemiec można przywieźć ze sobą bez jakichkolwiek formalności i opłat celnych towary przeznaczone do własnego, prywatnego użytku z każdego państwa członkowskiego Unii Europejskiej – z wyłączeniem szczególnych obszarów. Czasem zdarza się jednak, że pewne towary przywożone są w tak dużych ilościach, że deklaracja użycia ich na cele prywatne może wzbudzić wątpliwości.

W związku z tym w odniesieniu do używek podlegających podatkowi konsumpcyjnemu (akcyzie) nałożone zostały następujące limity, określające maksymalną ilość danego towaru, jaką można przywieźć ze sobą do prywatnego użytku.

 


Wyroby tytoniowe


Limit w obrębie UE


Papierosy


800 sztuk


Cygaretki


400 sztuk


Cygara


200 sztuk


Tytoń papierosowy


1 kilogram

 

Uwaga!

Od 1 stycznia 2014 roku wyjątkowym uregulowaniom podlegają papierosy nabywane przez osoby prywatne na terenie Bułgarii, Litwy, Łotwy, Węgier czy Rumunii i przywożone przez nie na teren podlegający niemieckiemu prawu podatkowemu. Dopuszczalna ilość papierosów, jaką można przywieźć ze sobą z tych krajów, została zmniejszona do 300 sztuk, a ma to związek z bardzo niskimi stawkami podatkowymi, które w nich obowiązują. Powyższe państwa mają czas do końca 2017 roku na podniesienie stawek podatkowych do ustalonego w Unii Europejskiej minimum. Jeśli uda im się osiągnąć to wcześniej, limit 300 papierosów może zostać zwiększony do obowiązującego w innych krajach, czyli 800 sztuk.

 


Napoje alkoholowe


Limit w obrębie UE


Napoje spirytusowe (winiaki, whisky, rum, wódka)


10 litrów


Słodkie, kolorowe napoje zawierające alkohol (tzw. alkopopy)


10 litrów


Wino alkoholizowane (porto, sherry, marsala)


20 litrów


Wino musujące


60 litrów


Piwo


110 litrów

 

Uwaga!

Na wino przywożone do Niemiec z innych krajów Unii Europejskiej nie zostały nałożone jakiekolwiek limity. Z perspektywy prawa o podatku konsumenckim można więc nabywać i przywozić wino do użytku na cele prywatne w nieograniczonych ilościach. Nie narusza to w żaden sposób przepisów dotyczących transportu wina.

 


Pozostałe towary podlegające akcyzie


Limit w obrębie UE


Kawa


10 kg


Towary zawierające kawę


10 kg

Powyższe limity mają zastosowanie tylko wtedy, gdy osobiście przewozisz dany towar, jako osoba prywatna. Konieczne jest przy tym, aby towary przywożone przez ciebie na teren podlegający niemieckiemu prawu podatkowemu nabyte zostały z tak zwane wolnego obiegu. Oznacza to, że dane używki zostały już opodatkowane w danym państwie członkowskim i można je normalnie nabyć drogą kupna na przykład w supermarkecie.

Poza tym towary te muszą być przeznaczone na własny użytek do prywatnej konsumpcji. Jeśli transportujesz większą ilość używek, niż wskazano w powyższych limitach, istnieje przypuszczenie, że nabyte towary mogą zostać wykorzystane do celów komercyjnych. Możesz jednak rozwiać wszelkie wątpliwości poprzez wykazanie, że przywiezione przez Ciebie wyroby posłużą wyłącznie do użytku prywatnego.

Szczególne uwarunkowania w odniesieniu do wyrobów tytoniowych

Niezależnie od ustalonych limitów nabywanie lub posiadanie wyrobów tytoniowych, które zostały wwiezione niezgodnie z przepisami z kraju trzeciego (a więc spoza UE) na obszar celny wspólnoty, stanowi paserstwo podatkowe (par. 374 niemieckiej ordynacji podatkowej) i może być odpowiednio karane. Obowiązuje to nawet wtedy, gdy wyroby tytoniowe nabyte zostały w innym państwie członkowskim. O tym, czy wyroby tytoniowe zostały wwiezione niezgodnie z przepisami na obszar celny wspólnoty, decydują następujące kryteria:

– naruszone lub – w szczególności – brakujące znaki akcyzy (banderole);

– niekompletna (język/pismo) lub – w szczególności – brakująca informacja na temat szkodliwego wpływu na zdrowie oraz brak danych o zawartości nikotyny i substancji smolistych;

– okoliczności nabycia (np. cena o wiele niższa niż w sklepie, różne ceny dla papierosów tej samej marki, wyroby tytoniowe niedostępne w powszechnej sprzedaży).

Uwaga:

Niedozwolony jest przywóz wyrobów tytoniowych marki „Jin Ling” na obszar celny Unii Europejskiej. Jeśli wyroby tytoniowe, a w szczególności papierosy, na które natrafimy w innym kraju członkowskim, opatrzone są niemieckim znakiem akcyzy, wyraźnie wskazuje to na towar pochodzący z nielegalnego handlu. Obowiązuje również zakaz sprowadzania na teren Niemiec papierosów pochodzących z innego państwa członkowskiego i wykorzystywania ich do celów komercyjnych/handlowych. Wyroby tytoniowe bez niemieckiego znaku akcyzy nie są dopuszczone do obrotu handlowego w Niemczech. Z tego powodu są zabezpieczane przez służby celne, a potem utylizowane. Jednak jeśli służby celne skonfiskują ci takie wyroby tytoniowe, i tak będziesz musiał zapłacić podatek akcyzowy.

Podróże w obrębie UE przez kraje nie będące jej członkami (np. Szwajcarię)

Jeśli podczas podróży w obrębie Unii Europejskiej przemierzasz kraj nie będący członkiem wspólnoty, zwróć uwagę na to, że mogą tam obowiązywać np. niższe limity na maksymalną ilość używek lub uregulowania specyficzne danego państwa. Podczas wjazdu na teren Niemiec możesz wwieźć ze sobą – bez konieczności płacenia cła – używki w wymienionych w niniejszym artykule obowiązujących limitach. Ważne jest jednak, abyś potrafił udokumentować, że pochodzą one ze swobodnego obiegu towarów w ramach UE, w czym może pomóc np. zachowanie rachunków czy paragonów kasowych.

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.