Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Który kraj ma najwięcej dni wolnych?

dni wolne od pracy w Austrii

 

W zależności od kraju europejskiego mieszkańcy mogą cieszyć się z różnej ilości dni wolnych. Jednak, które państwo ma ich najwięcej?

Austria jest uznawana za rekreacyjny raj. Ci, którzy przyjeżdżają, są zachwyceni, podobnie jak ci, którzy już mieszkają w kraju Mozarta. Według niedawnego badania przeprowadzonego przez liberalne gospodarczo stowarzyszenie Thinktanks Agenda Austria, państwo te znajduje się razem z Estonią (38 dni) w czołówce Europy, jeśli chodzi o dni wolne. 

Austria ma drugi co do wielkości minimalny wymiar ustawowego urlopu w ilości 25 dni. Estonia ma jeszcze trzy dodatkowe dni. W kraju alpejskim jest jednak więcej świąt państwowych niż w kraju bałtyckim. Dénes Kucsera i Carmen Treml z Agenda Austria informują: „W niektórych obszarach mowa jest o 30 lub więcej dniach urlopu. Dyskusyjna jest jednak tego przydatność, zwłaszcza, że ​​i tak istnieje tendencja do zmniejszania godzin pracy”.

W latach 2009-2019 Austriacy pracowali średnio o 10 godzin mniej tygodniowo. Teraz słyszy się postulaty polityków, aby skrócić czas pracy do 32 godzin i to przy pełnym wynagrodzeniu. Kandydat SPÖ, Andreas Babler, wywołuje tym pomysłem poruszenie. Wysłannik ds. gospodarki, Josef Treml komentuje natomiast: „To działa tylko w niektórych obszarach. Ludzie musieliby być jeszcze bardziej produktywni. Nie jest to już możliwe np. w pielęgniarstwie i medycynie”.

Według Kucsera, po odjęciu 13 dni ustawowo wolnych od pracy i 25 dni urlopu, w tym roku pozostały jeszcze 222 dni robocze. „Wielu pracowników pracuje 38,5 godziny tygodniowo. Gdyby skrócić ten czas do 32 godzin, byłoby to o 37,5 dnia roboczego mniej”. Marzenia Bablera i spółki są zatem uznawane za „niebezpieczne” z ekonomicznego punktu widzenia.

 

Źródło: Krone

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.