Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Liczba ataków hakerskich w 2022 roku w Szwajcarii drastycznie wzrosła

ataki hakerskie

Przestępcy coraz chętniej korzystają w swoich dzałaniach z internetu. Z tego też powodu liczba ataków hakerskich w drugiej połowie 2022 roku niemal się podwoiła w porównaniu z pierwszym półroczem tego samego roku. Tak wynika z półrocznego sprawozdania szwajcarskiego Narodowego Centrum Cyberbezpieczeństwa (Nationales Zentrum für Cybersicherheit NCSC).

Cel hakerów

Szczególnie popularnym celem dla hakerów są konta użytkowników mediów społecznościowych. Są one używane do szantażów właścicieli kont lub do rozprzestrzeniania reklamy dla oszustw inwestycyjnych, informowało NCSC.

W sumie NCSC w zeszłym roku zarejestrowało 34.527 zgłoszeń, z czego 85% zgłoszeń dokonały osoby prywatne, a 15% przedsiębiorstwa, związki i władze. Zgłoszenia dotyczą przeróżnych metod oszustw. Prawie jedna trzecia zgłoszeń dotyczy tzw. maili Fake-Extortion, czyli fałszywych listów elektronicznych z groźbami od organów ścigania. Również często zgłoszenia dotyczyły oszustw CEO, podszywających się pod maile biznesowe i oszustw związanych z płatnością rachunków.

Przedsiębiorstwa a cyberbezpieczeństwo

Ilość zgłoszeń dotyczących ransomware pozostała niezmienna i stanowi około połowy wszystkich zgłoszeń w kategorii złośliwego oprogramowania. W tej kwestii jedna trzecia zgłoszeń dotyczy osób prywatnych, a dwie trzecie przedsiębiorstw.

Szczególnie w małych i średnich przedsiębiorstwach cyberbezpieczeństwo nie jest brane jeszcze w dostatecznej ilości poważnie, pomimo iż digitalizacja stale postępuje, ostrzega NCSC.

Liczne komputery są ze sobą połączone za pomocą interfejsów sieciowych. Procesy typu przetwarzanie zamówień, planowanie, produkcja i logistyka są coraz silniej ze sobą połączone i cyfrowo sterowane. Tym samym rośnie liczba systemów, do których jest możliwy dostęp za pomocą internetu i z tego powodu powinny być one w jak najlepszy sposób chronione.

Źródło: Blick

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.