Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Niemcy: 14,5 mln. na Hartz IV

W sumie w Niemczech na zasiłku dla bezrobotnych Hartz IV znalazło się 14,5 mln. osób – wynika z danych podanych przez Ministerstwo ds. Społecznych.


Świadczenie zostało wprowadzone w 2005 roku i dotychczas skorzystało z niego ok. 10 mln. dorosłych zdolnych do pracy i 4,4 mln. dzieci poniżej 15. roku życia.

W ubiegłym roku o zasiłek ubiegało się 785 000 nowych osób. Tuż po wprowadzeniu Hartz IV liczba świadczeniobiorców była o wiele mniejsza, jednak od 2011 sukcesywnie wzrasta.

Obecnie na zasiłku przebywa 5,9 mln. osób – 4,3 mln. z nich są zdolne do pracy, a 1,6 mln. stanowią osoby niepełnoletnie niezdolne do podjęcia zatrudnienia. Mimo wzmożonych starań Jobcenter, liczba długotrwałych świadczeniobiorców wzrosła w okresie od grudnia 2014 do grudnia 2015 z 0,8 do 2,6 mln.

Dane opublikowano na pisemne zapytanie partii Die Linke, której posłanka Sabine Zimmermann wskazuje, że „Hartz IV nie jest problemem marginalnym dotykającym tylko osób długotrwale bezrobotnych”. Natomiast Dietmar Bartsch zwraca uwagę na problem dyskryminacji świadczeniobiorców.

Od początku 2017 roku wysokość zasiłku wzrośnie. Podstawowa stawka wyniesie 409 euro zamiast 404 miesięcznie. Zapewnienie podstawowego utrzymania dzieci wzrośnie o 21 euro sięgając 291 euro. Całkiem możliwe, że w 2018 roku wysokość świadczenia dla osób pełnoletnich wyniesie 414 euro.

Źródło: t-online

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.