Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Niemcy: Bayer przejmuje amerykański koncern Monsanto

To już fakt – niemiecki koncern farmaceutyczno-chemiczny Bayer kupił biotechnologicznego giganta Monsanto za niemal 66 mld. dolarów! Jakie mogą być tego skutki?

To największa transakcja tego roku oraz w historii niemieckich przedsiębiorstw. Bayer zapłacił za każdą akcję Monsanto 128 dolarów. Choć sam ten fakt imponuje, nie brakuje też słów krytyki pod jego adresem.

Amerykański gigant Monsanto od lat nie cieszy się w Europie dobrą sławą z powodu swoich genetycznie zmienionych produktów. Poza tym koncern używa glifosatu – substancji uchodzącej za rakotwórczą.

Welt.de powołuje się z kolei na opinie ekspertów ds. strategii przedsiębiorczej, którzy są zdania, że mniejsza ilość graczy na rynku odbije się negatywnie na konkurencji. Mniejsza ilość produktów, to również mniejszy wybór przy niekoniecznie niższych cenach. Pozycja obu koncernów była mocna już przed połączeniem – teraz może tylko zyskać na sile.

Taki rozwój wypadków nie tylko niepokoi klientów, ale też rolników. Ograniczona konkurencja może spowodować mniejsze inwestycje w europejski rynek – spekuluje Bernhard Krüsken, sekretarz generalny Niemieckiego Związku Rolników. Z kolei Greenpeace przestrzega konkretnie przed zmniejszoną różnorodnością dostępnych nasion. Koncern skupi się raczej na tych rodzajach, które kupowane są najczęściej, zaniedbując produkty niszowe.

Źródło: news.at

 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.