Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Niemcy: Co zmieni się od 1 sierpnia

Więcej pieniędzy dla studentów pobierających Bafög, nowe rabaty dla pasażerów kolei oraz wolność wyboru routera dla użytkowników Internetu. Zasiłek Hartz IV będzie przyznawany na dłuższy czas, a kształcenie zawodowe zmodernizowane. Co jeszcze nas czeka?

BAföG

Świadczenie BAföG dla uczniów i studentów wzrośnie o siedem procent, a dodatek na mieszkanie zwiększy się z 224 do 250 euro. W sumie studenci będą mogli otrzymać maksymalnie 735 euro miesięcznie. Tym samym o 7 procent wzrośnie kwota wolna od dochodów rodziców, dzięki czemu ok. 110 000 studentów i uczniów więcej uzyska świadczenie. Zwiększy się również granica dopuszczalnych dochodów z tytułu pracy na warunkach Minijob, jak również wielkość własnego majątku oraz dodatku na dzieci.

Meister-BAföG

Zwiększy się również tzw. Meister-Bafög , który otrzymują osoby kształcące się w danym zawodzie – np. na profesjonalną opiekunkę lub technika. Jak donoszą źródła rządowe, zwiększy się zarówno kwota bazowa świadczenia, jak i wysokość dodatków. Meister-BAföG przysługuje też absolwentom studiów licencjackich, jeśli kontynuują studia magisterskie lub planują prowadzić zakład rzemieślniczy.

Dopasowanie cen Deutsche Bahn

25-procentowe zniżki na bilety ekonomiczne w ruchu dalekobieżnym będą przysługiwały nie tylko posiadaczom BahnCard25, ale również BahnCard50. Od sierpnia nie będzie można oddawać ani dokonywać wymiany biletów w dzień podróży, trzeba będzie pomyśleć o tym co najmniej dzień wcześniej. Za zakup biletu w pociągu trzeba będzie dopłacić 12,50 euro – o pięć euro więcej. Osoby, które zarezerwowały miejsce w pierwszej klasie, a nie kupiły biletu, płacą dodatkowe 5,90 euro zamiast 4,50  euro. Przy zakupie biletu do pierwszej klasy miejsce zostanie zarezerwowane automatycznie.

Poza tym Deutsche Bahn oferuje między sierpniem a zmianą rozkładu jazdy w grudniu specjalną opcję w ramach akcji „Für mich und für dich” – dwie testowe BahnCard w cenie jednej. Do końca września seniorzy mogą zakupić BahnCard50 taniej.

Zmiany w prawie socjalnym

Zarówno zasiłek dla bezrobotnych Hartz IV, jak i zasiłek socjalny będą przyznawane na 12 miesięcy, a nie jak dotychczas na 6. Osoby pobierające zasiłek Arbeitslosengeld I i podstawowe zabezpieczenie finansowe będą w przyszłości podlegać pod Federalny Urząd Pracy, a nie Jobcenter. Poza tym również praktykanci i uczniowie będą mieli prawo podreperować swój budżet zasiłkiem Hartz IV. Długotrwale bezrobotni będą mieli prawo do Ein-Euro-Job przez trzy lata, a nie jak dotąd przez dwa.

Wolny wybór routera

Operatorzy nie będą mieli już prawa do określania, jakiego routera ich klient będzie musiał używać. Każdy użytkownik sam zdecyduje, jakie urządzenie najbardziej mu odpowiada. Od operatora otrzyma tylko niezbędne dane dostępu. Nowa regulacja obowiązuje tylko w przypadku zawarcia nowej umowy lub przedłużenia dotychczasowej.

Kształcenie po liftingu

Kształcenie w ośmiu zawodach zostanie dopasowane do najnowszych technologii. Dla przykładu dekarze zdobędą wiedzę na temat baterii słonecznych oraz izolacji budynku. Zmienią się także regulaminy kształcenia dla m.in. organizatorów imprez masowych, grawerów, dźwiękowców.

Podwyżki płacy minimalnej

Płaca minimalna w przedsiębiorstwach elektrycznych wzrośnie – na wschodzie kraju z 9,35 euro do 9,85 euro, a na zachodzie z 10,10 do 10,35 euro. W 2018 płaca minimalna zostanie ujednolicona i będzie wynosić 10,95 euro.

Psychiatria

Pobyt w szpitalu psychiatrycznym zostanie znacznie ograniczony i zarezerwowany dla wyjątkowych przypadków. Z kolei aby uniknąć masowego przedłużania orzeczeń, prawo przewiduje zmianę lekarzy orzeczników.

Źródło: Focus

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.