Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Niemcy: VW zlikwiduje 30 000 etatów!

Volkswagen zdecydował się na likwidację 30 000 miejsc pracy, z czego 20 000 przypadnie na zakłady w Niemczech. Cel – przywrócenie świetności marce.

Jak donosi piątkowy „Handelsblatt“, VW zlikwiduje 20 000 miejsc pracy w Niemczech. Koncern nie przewiduje jednak zamknięcia żadnej z filii. Redukcja etatów nastąpi poprzez ich ograniczenie. Pracownicy w wieku emerytalnym będą pracować w niepełnym wymiarze godzin. VW zatrudnia ponad 624 000 osób, z czego 282 000 przypadają na Niemcy. 

Rada zakładowa na czele z Berndem Osterlohem postanowiła zmniejszyć liczbę etatów na północy Niemiec, nie zamykając jednak żadnej z filii. Poza tym kierownictwu zależy na możliwie korzystnym pod względem socjalnym rozwiązaniu problemu, dlatego wielu pracowników otrzyma możliwość wcześniejszego przejścia na emeryturę lub pracy w niepełnym wymiarze godzin. Za granicą zagrożone są miejsca pracy w Ameryce Północnej i Brazylii.

Ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła, a rozmowy wciąż trwają. Mało jednak prawdopodobne, by zakończyły się niepowodzeniem. Jeszcze przed rozpoczęciem negocjacji było wiadomo, że nie będzie zwolnień uwarunkowanych sytuacją zakładową. Zdaniem przedstawicieli pracowników koncern nie może dokonać zmian w postanowieniach dotyczących wynagrodzeń i czasu pracy.

Volkswagen zapowiedział, że przeprowadzi wszystkie niezbędne zmiany mające na celu poprawę kondycji marki z uwzględnieniem bezpieczeństwa personelu. Postanowienia będą obowiązywać głównie w sześciu filiach położonych w Niemczech Zachodnich (Emden, Wolfsburg, Hanower, Salzgitter, Brunszwik, Kassel) i dotyczyć również procesów modernizacji produkcji, która wiąże się z zapotrzebowaniem na mniejszą liczbę pracowników. Wszystkie uzgodnienia będą miały taki sam status jak zbiorowy układ pracy.

Źródło: Focus

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.