Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Niemcy: Co zmieni się w 2020 roku?

Wraz z rozpoczęciem nowego roku w życie wejdzie wiele zmian, które będą dotyczyły wszystkich mieszkańców Niemiec.

Aktualnie wynagrodzenie minimalne w Niemczech wynosi 9,19 euro. Jednak o podwyżce, która nastąpi od przyszłego roku zadecydowano już w 2018 roku. 1 stycznia wzrośnie wynagrodzenie minimalne dla pracowników do 9,35 euro na godzinę. Jednak w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej Niemcy zajmują jedynie szóste miejsce. Do krajów z najwyższym wynagrodzeniem minimalnym należy Luxemburg (11,97 euro), Francja (10,03 euro), Holandia (9,91 euro), Irlandia (9,80 euro) i Belgia (9,66 euro).

Na wynagrodzenie minimalne od 2020 roku mogą liczyć także osoby uczące się zawodu. Praktykanci otrzymają min. 515 euro miesięcznie.

Od nowego roku minimum egzystencji (Existenzminimum?) zostanie podniesione. Oznacza to, że zwiększy się także zaliczka z tytułu świadczeń alimentacyjnych (Unterhaltsvorschuss?). W zależności od wieku dziecka wyniesie 354 euro, 406 euro lub 476 euro. Rodzice mają także prawo do kwoty wolnej od podatku ze względu na posiadanie dzieci (Kinderfreibetrag). Kwota ta wzrośnie od 2020 roku o 192 euro za dziecko do 5172 dla małżonków, którym wspólnie wymierzono podatek lub 2485 euro na rodzica. Dodatkowo obowiązuje także kwota wolna od podatku za potrzeby opieki, wychowania i kształcenia (Betreuungs-, Erziehungs-, Ausbildungsbedarf) o wysokości 2640 euro. Przy obliczaniu podatku dochodowego obie ulgi podatkowe zostaną zsumowane.

Dzięki dodatkowi na dziecko Kinderzuschlag pracujący rodzice mogą otrzymać dodatkowe wsparcie finansowe, jeśli ich dochód nie wystarcza na utrzymanie dzieci. Od 1 stycznia 2020 roku górne granice dochodu znikną. W ten sposób więcej osób ma mieć prawo do pobierania Kinderzuschlag. Od nowego roku wynagrodzenie rodziców, przekraczające ich własne potrzeby, będzie wliczane w 45%, a nie 50%, do Kinderzuschlag.

Od 1 stycznia 2020 roku niepełnoletnie dzieci rozwiedzionych rodziców otrzymają większe alimenty. Stawki w najniższej grupie wzrosną o 15-21 euro miesięcznie. Dzieci poniżej 6 roku życia otrzymają od 2020 roku minimalnie 269 euro, a od 2021 roku 378 euro. W przypadku pociech w wieku 6-11 lat kwota wzrośnie do min. 424 euro, a od 2021 roku do 434 euro. Dzieci w wieku 12-17 lat otrzymają min. 497 euro miesięcznie, a od 2021 roku 508 euro.

Około 660 tys. gospodarstw domowych otrzyma w 2020 roku wyższy zasiłek mieszkaniowy, Wohngeld. Rząd Niemiec chce bowiem w większym stopniu wspierać gospodarstwa domowe z niskim dochodem. Także właściciele mieszkań żyjący w nich, mają pod pewnymi warunkami prawo do świadczenia. Wysokość Wohngeld jest obliczana na podstawie wielkości lokum, dochodów i czynszu. Zasadniczo jest przyznawane na 12 miesięcy. Później należy ponownie zawnioskować o zasiłek.

Od 1 stycznia 2020 roku kwota wolna od podatku dla osób pobierających emeryturę zakładową, Betriebsrente wyniesie 159,25 euro na składki na kasę chorych (So soll es bei der Betriebsrente ab 1. Januar einen Freibetrag von 159,25 Euro für die Krankenkassenbeiträge geben?). Oznacza to, że emeryci będą musieli płacić składki na kasę chorych jedynie, gdy ich emerytura będzie wyższa. Jednak około 60% takich osób otrzymuje mniej niż 318 euro miesięcznie. Od stycznia 2020 roku będą płacili więc jedynie połowę składek na kasę chorych. Także pozostałe 40% osób zostanie znacząco odciążonych finansowo.

Wielu dostawców prądu podwyższa ceny wraz z początkiem nowego roku. Wzrost cen niemieccy oferenci uzasadniają wzrostem udziału w kosztach według prawa EEG-Umlage. Od 2020 roku podwyżka ma wynieść aż 5,5% (6,756 centa za kilowatogodzinę). EEG-Umlage stanowi około 22% całkowitej ceny prądu. Wzrosną także opłaty za sieć elektryczną, które stanowią aż 25% ceny prądu. Ich wzrost będzie jednak różny w zależności od regionu Niemiec.

Kto pobiera pomoc socjalną (Sozialhilfe), zasiłek dla bezrobotnych (Arbeitslosengeld II) lub zabezpieczenie podstawowe na starość lub w przypadku obniżenia zdolności do pracy zarobkowej (Grundsicherung im Alter/ bei Erwerbsminderung), otrzyma od 1 stycznia 2020 roku więcej pieniędzy. Stawki wzrosną średnio o 1,9%. Już niedługo samotni pełnoletni otrzymają 432 euro (dotychczas 424 euro). Także dzieci i młodzież skorzystają na zmianie. Starsze pociechy i młodzież otrzymają o 6 euro więcej. W przypadku dzieci w wieku do sześciu lat podwyżka wyniesie 5 euro miesięcznie.

1 stycznia zaczną obowiązywać nowe granice wymiaru składek w ustawowym ubezpieczeniu zdrowotnym i emerytalnym. W przypadku ustawowego ubezpieczenia zdrowotnego granice wzrosną z 54.450 euro do 56.250 euro rocznie. Natomiast Versicherungspflichtgrenze (?)  zwiększy się o 1800 euro do 62.550 euro rocznie. W przypadku ustawowego ubezpieczenie emerytalnego granica dochodu wzrośnie do 6900 euro dla starych krajów związkowych i 6450 euro dla nowych landów.

Z kolei wysokość stawki ubezpieczenia na wypadek bezrobocia spadnie  z początkiem nowego roku o 0,1% do 2,4%. W ten sposób pracodawcy i zatrudnieni zostaną odciążeni kwotą 600 mln euro rocznie. Jednak nowa stawka będzie obowiązywała jedynie do 31 grudnia 2022 roku.

Od nowego roku osoby niepełnosprawne będą mogły liczyć na większe wsparcie od urzędu ds. opieki społecznej (Sozialamt). Wynagrodzenie partnerów życiowych nie będzie brane już pod uwagę w obliczaniu zasiłku. Dodatkowo osoby z niepełnosprawnością będą miały większe możliwości uczestnictwa i decydowania o sobie.

Podatek od wartości dodanej za bilety kolejowe ma zostać zmniejszony z 19% do 7%. Tą pozytywną zmianę Deutsche Bahn chce przekazać klientom poprzez niższe ceny biletów. Na to musi zgodzić się jednak wpierw rząd.

Od 2020 roku około 9 mln właścicieli samochodów otrzyma nową klasę regionu zameldowania (Regionalklasse) w przypadku ubezpieczeń pojazdów osobowych. 5,1 mln kierowców będzie miało dzięki temu tańsze ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Z kolei 4,2 mln właścicieli pojazdów zapłaci więcej. W przypadku ubezpieczenia autocasco mniej zapłaci 2,8 mln ubezpieczonych, więcej 3,3 mln osób. Regionalklasse odzwierciedla bilans szkód regionu. Jeśli w poszczególnym regionie dochodzi do wielu wypadków, Regionalklasse, a co za tym idzie składki na ubezpieczenie są wyższe.

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.