Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Jeszcze rok dłużej...

Niemcy: Dworzec w Stuttgarcie zostanie otwarty dopiero w 2026 roku

Stuttgart, projekt Stuttgart 21, Deutsche Bahn
Zdjęcie: freepik
Kolejna niekończąca się budowa – Deutsche Bahn opóźnia oddanie do użytku nowego dworca głównego w Stuttgarcie. Nowa data otwarcia to grudzień 2026 roku. A przynajmniej taki jest obecny plan. Najbardziej kontrowersyjny projekt kolejowy Niemiec opóźni się o kolejny rok.

Wcześniej przez długi czas nie było jasne, kiedy nowa stacja zostanie uruchomiona. Kolej poinformowała w marcu, że istniejący dworzec główny w Stuttgarcie pozostanie czynny co najmniej do 2026 roku. W rzeczywistości w grudniu 2025 r. miał on zostać zastąpiony nową stacją. O tym, czy i w jakim zakresie pociągi będą mogły kursować przez nową stację od grudnia 2025 r., kolej musi zadecydować najpóźniej 18 miesięcy przed rozpoczęciem nowego rozkładu jazdy, czyli do czerwca 2024 r. 

Kluczowy węzeł kolejowy

Projekt Stuttgart 21 to nie tylko budowa nowego głównego dworca kolejowego, ale także całkowita reorganizacja węzła kolejowego w Stuttgarcie. Powstają nowe dworce kolejowe – na przykład nowa stacja dalekobieżna na lotnisku.

Projekt kolejowy Stuttgart-Ulm obejmuje oprócz Stuttgart 21 budowę nowej linii szybkiej kolei Wendlingen-Ulm, która została otwarta już w 2022 roku. Sercem Stuttgartu 21 jest nowy podziemny dworzec główny, który w przeciwieństwie do poprzedniego dworca głównego będzie stacją tranzytową.

Deutsche Bahn sama ponosi koszty

Koleje Niemieckie, które są oficjalnym właścicielem Stuttgart 21, szacują koszt projektu na około 11 miliardów euro. W ostatnich latach suma kilkakrotnie wzrosła. Zgodnie z wyrokiem sądu kolej musi sama ponieść dodatkowe koszty, które obecnie wynoszą co najmniej 6,5 miliarda euro.

Na początku maja sąd administracyjny w Stuttgarcie oddalił powództwa, których celem było skłonienie partnerów projektu do finansowego udziału w dodatkowych kosztach.

Wstyd i hańba

Eksperci od dłuższego czasu spodziewali się dalszych opóźnień w realizacji dużego projektu. Dlatego wiadomość ta nie jest zaskoczeniem. “Dla wizerunku kolei Stuttgart 21 nadal odgrywa dużą rolę. W związku z tym jest to oczywiście ogromna hańba i trzeba będzie zainwestować wszystkie środki, aby ukończyć ten projekt najwcześniej w 2026 roku. Prawdopodobnie kosztem innych projektów”, mówi Prof. dr Christian Böttger z Wyższej Szkoły Technicznej i Ekonomicznej w Berlinie.

Źródło: zdf

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.