Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Niemcy: Ile środków potrzeba na mieszkanie własnościowe?

Niskie oprocentowanie sprawia, ze marzenie o własnych czterech ścianach jest na wyciągnięcie ręki dla wielu mieszkańców Niemiec. Nie przeszkadzają w tym nawet rosnące ceny nieruchomości. Ile pieniędzy potrzeba na zakup mieszkania o powierzchni 60 metrów kwadratowych?

Inwestycje w nieruchomości lub ich kupno na potrzeby własne są obecnie tańsze, niż można by pomyśleć. Posiadając 20 000 euro własnych środków, bank sfinansowałby zakup mieszkania o powierzchni 60 metrów kwadratowych w Frankfurcie nad Odrą. Osoba zainteresowana musi posiadać 20 procent ceny całkowitej.

Cena za metr kwadratowy mieszkania w Frankfurcie nad Odrą wynosi średnio 1 600 euro – za mieszkanie o powierzchni 60 metrów kwadratowych trzeba zatem zapłacić 96 000 euro. Aby zaciągnąć kredyt, trzeba przedłożyć 19 200 euro wkładu własnego. Jeżeli przyjmiemy, ze kredyt zostanie oprocentowany na dwa procent, rata będzie wynosić ok. 320 euro.

W dużych miastach takich jak Hamburg, Frankfurt nad Menem oraz w Berlinie ceny mieszkań są jednak znacznie wyższe. Tym samym zwiększa się wielkość wymaganego kapitału własnego.

Za metr kwadratowy w Hamburgu trzeba zapłacić 4 300 euro, zatem mieszkanie o powierzchni 60 metrów kwadratowych kosztuje 258 000 euro. Wkład własny w wysokości 20 procent ceny całkowitej wynosi 51 600 euro. Rata miesięczna może wynosić ok. 860 euro.

Znacznie drożej robi się w Monachium, które cieszy się ogromną popularnością. W tym mieście metr kwadratowy mieszkania kosztuje 6 500 euro, a więc za mieszkanie o takiej samej powierzchni, jak wyżej, trzeba zapłacić 390 000 euro. Na start potrzebne będą oszczędności w wysokości 78 000 euro, natomiast rata spłaty sięgnie ok. 1300 euro.

Źródło: Focus

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.