Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Niemcy: Mieszkania w Bawarii coraz droższe z dwoma wyjątkami!

Niemal we wszystkich zakątkach Bawarii ceny działek budowlanych, domów jedno- i wielorodzinnych oraz mieszkań wzrosły – z wyjątkiem Neu-Ulm i Bambergu. Podwyżki mogą mieć także wpływ na wysokość czynszu.

Bawaria to kraj superlatyw. Nie byłoby jeszcze rekordu, którego ten land by nie pobił. Najnowszy na pewno nie daje nikomu powodu do radości – ceny nieruchomości osiągnęły po raz kolejny, rekordowo wysoki poziom. Całkiem jednak możliwe, że to jeszcze nie koniec podwyżek. Kierownik Instytutu Badania Rynku IVD, Stephen Kippes, potwierdził, że „ceny mieszkań dużych i średnich miast w Bawarii cały czas rosną”.

Rzeczywiście, przez ostatnie pół roku ceny nieruchomości w Bawarii stale rosły. Wyjątkiem są w tej kwestii jedynie Neu-Ulm i Bamberg.

Podwyżki dotyczą przede wszystkich rynku nieruchomości w Monachium, gdzie za metr kwadratowy mieszkania własnościowego w dobrej lokalizacji trzeba zapłacić średnio 5 300 euro. W porównaniu z cenami odnotowanymi zeszłej jesieni to już o 300 euro więcej. Za metr kwadratowy podobnego mieszkania w Schweinfurcie trzeba zapłacić jedynie 1 350 euro. Na razie nie ma jednak mowy o spadkach cen, bo te uparcie pną się w górę.

Sytuację pogarsza wciąż utrzymujące się niskie oprocentowanie. Tradycyjne formy oszczędności, jak książeczki oszczędnościowe straciły na atrakcyjności, a ludzie wolą inwestować właśnie w nieruchomości. Oferty w Monachium powoli się wyczerpują, dlatego inwestorzy zaczynają kierować swoją uwagę na okolice, co skutkuje dalszym wzrostem cen także w okolicy aglomeracji. Dla przykładu w Rosenheim odnotowano wzrost cen działek budowlanych o siedem procent – i to zaledwie w przeciągu roku. Za nowe mieszkania własnościowe w dobrej lokalizacji trzeba tu zapłacić 4 200 euro za metr kwadratowy.

Inaczej sytuacja wygląda we Frankonii, gdzie ceny wzrastały umiarkowanie. Mieszkania w Fürth są w dalszym ciągu tańsze niż w Erlangen czy Norymberdze. W Regensburgu w szczególności zdrożały działki budowlane. W Passau ceny wszystkich rodzajów nieruchomości i lokalizacji wzrosły tylko o 1-2 procent. Aby zapobiec gwałtowanemu wzrostowi cen zaplanowano budowę 150 nowych mieszkań w śródmieściu. Nowe inwestycje powstają także w Kempten.

Wysokie ceny z pewnością przedłożą się na wysokość czynszu. Eksperci nie widzą na razie nawet cienia możliwości zmiany sytuacji – zainteresowanie powierzchnią mieszkaniową jest zbyt duże, a kredyty zbyt korzystne, by z nich nie skorzystać.

Źródło: Süddeutsche Zeitung

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.