Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Niemcy: Piernikowy biznes przynosi miliony!

Mieszkańcy Niemiec uwielbiają pierniki – niekoniecznie tylko te tradycyjne.

Liczby mówią same za siebie – obywatele Niemiec wydali w okresie od września do grudnia 2015 roku 188 mln euro na pierniki. To o 15 procent więcej niż w 2014! Tradycyjne strucle z bakaliami znane jako Christstollen przyniosły dochód o połowę mniejszy – 98 mln euro. Warto jeszcze zerknąć na dalsze statystyki, które prezentuje przedsiębiorstwo Nielsen zajmujące się badaniem rynku. Każdy mieszkaniec RFN kupuje rocznie ok. 1,2 kg wypieków świątecznych w cenie 5,74 euro.

Co może zdziwić, to fakt, że Niemcy bynajmniej nie są zainteresowani tylko tradycyjnym piernikiem, lecz chętniej sięgają po jego bardziej urozmaicone wersje. Nie oznacza to jednak, że klienci nie zwracają uwagi na cenę – wręcz przeciwnie. Większość zakupów dokonuje się w dyskontach i tanich sieciach supermarketów aniżeli w delikatesach.

Ceny piernika nie odbiegają od tych, które widzieliśmy na półkach sklepowych w 2015 roku. Orzechy, migdały oraz czekolada zdrożały, więc podwyżek możemy spodziewać się na święta następnego roku. Cena wypieku różni się w zależności od ilości zużywanych składników. W bardziej „ekskluzywnych” wersjach piernika znajduje się 12,5 procent orzechów laskowych, migdałów i orzechów włoskich, podczas gdy w „zwykłych” składniki te stanowią tylko 7 procent. Producenci szukają oszczędności jak mogą, zastępując na przykład miód syropem glukozowo-fruktozowym bądź zwykłym cukrem.

Źródło: Bild

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.