Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Krytykują decyzję kanclerza

Niemcy: Płaca minimalna wyniesie 15 euro na godzinę?

aktualności, aktualności Niemcy, płaca minimalna, płaca minimalna Niemcy, Olaf Scholz
Zdjęcie: freepik
Płaca minimalna w wysokości 15 euro zamiast 12,41 - tego chce Olaf Scholz. Jego pomysł znalazł się jednak w ogniu krytyki. Czy Mindestlohn w Niemczech wzrośnie o ponad 2 euro?

Kanclerz wyraźnie stwierdza: „Jestem za podniesieniem płacy minimalnej najpierw do 14 euro, a w następnym etapie do 15 euro”. Scholz jednak nie może sam o tym zadecydować. Robi to specjalna Komisja ds. płacy minimalnej. Ma ona na celu ustalenie płacy minimalnej w Niemczech w drodze porozumienia między przedstawicielami pracodawców i pracowników.

Ostra krytyka kanclerza

Christian Lindner, szef FDP (Freie Demokratische Partei – Wolna Partia Demokratyczna) i Minister Finansów w Niemczech powiedział grupie medialnej Funke, że SPD (Sozialdemokratische Partei Deutschlands – Socjaldemokratyczna Partia Niemiec) stale wysuwa propozycje niezgodne z umową koalicyjną. Jedyną nowością jest to, że Kanclerz jest teraz w to zaangażowany. 

Także pracodawcy są oburzeni. Szef BDA (Bund Deutscher Architekten – związek zawodowych architektów w Niemczech), Rainer Dulger krytykuje kanclerza, mówiąc: “Skoro Polityka i związki zawodowe prowadzą negocjacje co do płacy minimalnej, to po co Komisja?”

Związki zawodowe popierają Scholza

Związki zawodowe z radością przyjmują pomysł Scholza. „Wyraźnie popieramy propozycję Scholza. Uznaje potrzebę działania”, mówi szef Ver.di, Frank Werneke. Kanclerza wspierają także eksperci ds. związków zawodowych. Ekonomista Thorsten Schulten: „Te 15 euro, których żąda kanclerz, to nic innego jak wdrożenie europejskiej dyrektywy w sprawie płacy minimalnej”.

Ekonomista Achim Truger twierdzi „Rozsądna jest podwyżka płacy minimalnej, aby ponownie zapewniała pracownikom bezpieczeństwo. Można to zrobić w dwóch etapach, najpierw 14, a potem 15 euro”. Ekonomista opowiada się nawet za automatyczną korektą płacy minimalnej.

Źródło: bild

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.