Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Niemcy: Pracowników tymczasowych ciągle przybywa!

Liczba pracowników leasingowych w Niemczech przekroczyła w zeszłym roku granicę miliona osób. Wiosną wejdzie w życie nowa ustawa, która ma poprawić ich sytuację.

1,006 mln pracowników tymczasowych – to nowy rekord. Zgodnie z danymi Federalnego Urzędu pracy zdecydowana większość odprowadzała składki na ubezpieczenie co świadczy o zatrudnieniu na pełnym etacie. Część z nich to natomiast  minijobberzy.

Liczba pracowników leasingowych wzrosła w ubiegłym roku o 45 000 osób. Oznacza to tyle, że trzy procent z ponad 31 mln. pracowników odprowadzających składki na ubezpieczenie społeczne było związanych z pracodawcą umową na czas określony.

Rok 2016 był naznaczony politycznym sporem w koalicji rządzącej. Pod koniec roku Unia i SPD doszli do porozumienia w sprawie regulacji dotyczących pracy leasingowej. 

Nowe postanowienia wejdą w życie już od kwietnia bieżącego roku. Przypomnijmy – po przepracowaniu dziewięciu miesięcy pracownik tymczasowy będzie miał prawo do otrzymywania tego samego wynagrodzenia, co pozostała część załogi. Poza tym jedno przedsiębiorstwo będzie mogło korzystać z jego usług tylko przez maksymalnie 18 miesięcy – dalsza współpraca będzie możliwa już tylko po zatrudnieniu pracownika na stałe. Pracodawcy i związki zawodowe otrzymają jednak możliwość indywidualnej zmiany powyższych postanowień, o ile dojdzie do porozumienia pomiędzy stronami.

Z informacji opublikowanych przez Federalny Urząd Pracy wynika jeszcze, że tylko 15 procent stosunków pracy w ramach leasingu trwało dłużej niż 18 miesięcy. Trzy na dziesięć przypadków to praca krótsza niż miesiąc. Co drugi pracownik tymczasowy pracował jako pomocnik, natomiast co piąty był wcześniej bezrobotny przez co najmniej rok.

Źródło: Spiegel.de

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.