Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Niemcy: Radykalne postępowanie Federalnego Urzędu Pracy

Świadczeniobiorcy zasiłku dla bezrobotnych Hartz IV powinni przygotować się na zaostrzone regulacje Federalnego Urzędu Pracy. Problemem może być nawet dobrowolna zmiana branży pracownika.

Jak donosi gazeta „Bild”, Federalny Urząd Pracy zaostrzy regulacje dotyczące osób, które same doprowadzają do sytuacji, w której są w potrzebie. Dotychczas za takie przewinienia bezrobotni byli zobowiązani do zwrotu pobieranego świadczenia. Chodziło np. o przypadki przegrywania swoich pieniędzy na loterii, co w konsekwencji prowadziło do pobierania zasiłku dla bezrobotnych. Teraz Federalny Urząd Pracy pociągnie bezrobotnych do odpowiedzialności nawet wtedy, gdy nie podejmą żadnego działania w kierunku polepszenia swojej sytuacji lub jeszcze ją pogorszą.

Bezrobotni, którzy przez cały czas nie przyjmują proponowanych ofert pracy i z tego powodu w dalszym ciągu są uzależnieni od pomocy finansowej, zawodowi kierowcy ciężarówek, którzy stracili swoje prawo jazdy przez jazdę pod wpływem alkoholu i teraz są zdani na pomoc urzędu pracy czy matki, które nie podają danych ojca dzieci, aby nie stracić prawa do świadczenia – to tylko niektóre przykłady podawane przez Urząd Pracy.

Świadczenia zostaną również wstrzymane tym, którzy decydują się na podjęcie pracy w branży bez perspektyw. Z informacji prasy wynika, że w takiej sytuacji Federalny Urząd Pracy może zażądać zwrotu zasiłku dla bezrobotnych, jak również składek na ubezpieczenie zdrowotne, do trzech lat wstecz. W przyszłości do odpowiedzialności prawnej zostaną pociągnięci nawet spadkobiercy świadczeniobiorcy Hartz IV.

Źródło: Focus

Photo by Mathias Bigge (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)], via Wikimedia Commons

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.