Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Niemcy: Niemiecki przemysł zatrudnia na potęgę!

Niemieckie przedsiębiorstwa przemysłowe zatrudniają już ponad 5 mln. pracowników – ostatnio z takim poziomem zatrudnienia mieliśmy do czynienia 12 lat temu!

Niemiecki przemysł liczy rekordową ilość pracowników, osiągając tym samym poziom sprzed jedenastu lat. W przedsiębiorstwach przemysłu przetwórczego z końcem sierpnia pracowało łącznie 5,425 mln. osób. Federalny Urząd Statystyczny potwierdza – osiągnięto poziom zatrudnienia ze stycznia 2005 roku.

Tym samym liczba zatrudnionych wzrosła o ok. 37 000, czyli 0,7 procent w porównaniu z sierpniem 2015 roku. To głównie zasługa dobrej koniunktury, dlatego też rząd liczy na wzrost gospodarczy rzędu 2 procent w tym roku. Całkiem możliwe, że nawet eksport poprawi swoje wyniki.

Zapotrzebowanie na pracowników bynajmniej nie słabnie. Liczba utworzonych we wrześniu miejsc pracy przekroczyła tę z ostatnich czterech i pół roku, co branża zawdzięcza m.in. stale rosnącej ilości zleceń.

Najwięcej pracowników zatrudniono w sierpniu w firmach z branży motoryzacyjnej oraz zajmujących się produkcją gumy i tworzyw sztucznych. Przyrost wyniósł 1,9 procent. Producenci artykułów spożywczych odnotowali wzrost zatrudnienia o 1,7 procent. Co ciekawe – w branżach metalurgicznej, chemicznej i budowy maszyn etaty likwidowano.

Ilość przepracowanych godzin pracy wzrosła o 7,3 procent w porównaniu ze stanem z ubiegłego roku i wyniosła 671 mln. Trzeba jednak zaznaczyć, że miesiąc letni posiadał dwa dni robocze więcej niż w 2015. Wynagrodzenie pracowników przemysłu przetwórczego wzrosło o 3,3 procent, co równa się łącznie 21,1 mld. euro.

Źródło: Spiegel

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.