Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Niemcy: Zapadł ważny wyrok dotyczący Elterngeldu

W przypadku osób o małych dochodach oraz pobierających zasiłek dla bezrobotnych świadczenie Elterngeld zalicza się do dochodów – orzekł Federalny Sąd Społeczny.

Pewien ojciec próbował zmienić regulacje dotyczące Elterngeldu dla osób na zasiłku dla bezrobotnych Hartz IV – bezskutecznie. Federalny Sąd Społeczny w Kassel orzekł, że świadczenie wlicza się do uzyskiwanych dochodów.

Najwyższy Sąd Społeczny odrzucił skargę ojca, twierdząc, że jest niedopuszczalna. Przesłanki prawne nie zostały ku temu spełnione – argumentują sędziowie z Kassel.

Również w przypadku osób z małymi zarobkami, Elterngeld wlicza się do dochodów w momencie obliczania dodatku na dzieci (Kinderzuschlag). Zdaniem sądu regulacja nie godzi w prawo człowieka do godnego minimum egzystencjonalnego.

Pewna rodzina z Emsland otrzymywała dodatek na dziecko (Kinderzuschlag) do końca 2011 roku. Przeprowadzona na początku 2011 nowelizacja ustawy Elterngeld pozbawiła rodzinę prawa do dodatku. Sąd Społeczny z Osnabrück oraz Krajowy Sąd ds. Socjalnych orzekły, że prawo do dodatku na dziecko rodzinie nie przysługuje, ponieważ dzięki wypłacanemu świadczeniu Elterngeld rodzina nie jest już w potrzebie. Federalny Sąd Społeczny oddalił prośbę o zrewidowanie wyroku.

Adwokat rodziny argumentował, że minimalna kwota Elterngeld w wysokości 300 euro nie jest świadczeniem zastępującym wynagrodzenie, lecz przysługującym rodzicom za wychowywanie i opiekę nad dziećmi.

Sprawą Elterngeldu zajmował się również Federalny Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe. Skarga w sprawie regulacji terminów przyznawania Elterngeld również okazała się równie bezskuteczna, co do traktowania tego świadczenia jako zastępującego wynagrodzenie.

Źródło: Spiegel

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.