Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Niemieccy właścicieli pupili szturmują polskie gabinety weterynaryjne

gabinet weterynaryjny

Tzw. „polski rynek” od dawna przez wielu mieszkańców pogranicza uważany jest za raj. Do tej pory Polska była jeszcze mało znana jako cel tanich wizyt weterynaryjnych dla pupili. Zauważalny jest jednak nowy trend.

O ile operacja w Niemczech może szybko kosztować tysiąc euro lub więcej, o tyle w Polsce tego typu zabiegi są często tańsze. Zwłaszcza że ​​pod koniec 2022 roku nowa ustawa znacznie podwyższyła opłaty weterynaryjne u zachodnich sąsiadów.

Turystyka weterynaryjna stale się rozwija

Martin Pehle jest praktykującym lekarzem weterynarii w Guben (Brandenburgia) i prezesem Brandenburskiej Izby Weterynaryjnej (Landestierärztekammer Brandenburg e. V.). Zna sytuację aż za dobrze: „Ten rodzaj turystyki weterynaryjnej rzeczywiście istnieje na dużą skalę. Szczególnie dotknięte są miasta przygraniczne, takie jak Frankfurt nad Odrą, Guben i Görlitz. Tutaj wiele osób woli przejechać granicę i umówić się w Polsce na wizytę u weterynarza”.

Jest to problem dla regionu, który staje się nieatrakcyjny dla niemieckich lekarzy weterynarii. W rezultacie zmniejsza się ich liczba, a odległości do miejsc, gdzie odbywają się dyżury, stają się coraz większe. Ostatecznie stanowi to wyzwanie również dla wielu mieszkańców.

Martin Pehle wyjaśnia zjawisko: „Dziesięć, piętnaście lat temu było inaczej. Przez lata, po polskiej stronie, mieliśmy tylko jednego kolegę. Robił dobrą robotę – ale nie mówił po niemiecku, więc wielu przychodziło do niego tylko po szczepienia. Dziś wielu lekarzy z Polski studiuje w Niemczech, mówi po niemiecku i oferuje pełen zakres usług medycznych. To, co dziś robi różnicę, to cena”.

Potwierdzają to jego polscy koledzy z praktyki VetVision, która jest jedną z wielu nowych, nowoczesnych praktyk weterynaryjnych po polskiej stronie w Słubicach: „To prawda, że ​​liczba naszych pacjentów z Niemiec znacznie wzrosła, zwłaszcza z Berlina. Nasi klienci są zadowoleni z jakości naszych usług i dlatego chętnie wracają”.

Niskie ceny w Polsce

Warto wiedzieć, że w Niemczech ceny lekarzy weterynarii ustalane są na podstawie skali opłat lekarzy weterynarii, (Gebührenordnung für Tierärzte – GOT). Określa ona ustawową stawkę opłaty za każdą możliwą usługę. Weterynarze mogą wówczas pobrać od jednej do trzech razy wyższą kwotę i czterokrotnie wyższą za leczenie w nagłych przypadkach.

W Polsce natomiast nie ma takiej skali opłat, wiele cen lekarze ustalają sami. Pehle komentuje: „W głębi kraju znajdują się także większe kliniki, w których ceny są niemal takie jak niemieckie. Ale szczególnie w regionie przygranicznym niektórzy lekarze pracują za połowę pieniędzy, aby podkopać niemiecką konkurencję”.

Jest to możliwe m.in. dzięki niższym kosztom wynagrodzeń w Polsce – wyjaśnia Katarzyna Guzenda z Niemiecko-Polskiego Centrum Informacji Konsumenckiej Brandenburskiego Centrum Konsumenckiego (Deutsch-Polnischen Verbraucherinformationszentrum der Verbraucherzentrale Brandenburg).

Niemcy są drogie

W Niemczech lekarze po prostu nie mogliby się utrzymać z takimi cenami. Prezes stowarzyszenia, Pehle, nie chciałby wracać do starej tabeli opłat. „Wszystko zdrożało, a ostatnia korekta była dwadzieścia lat temu. Wzrosły koszty materiałów, trzeba było zainwestować dużo pieniędzy w nowoczesny sprzęt i diagnostykę. A przede wszystkim pracownicy gabinetu chcą godziwej płacy – i słusznie, zwłaszcza w czasach inflacji”.

Ostatecznie jednak wielu stałych pacjentów pozostanie mu wiernych, pomimo wyższych cen. Jeśli nadal chce się zabrać psa do lekarza w Polsce, Pehle radzi: „Trzeba pamiętać, że potrzebny jest unijny paszport dla zwierzęcia. W przeciwnym razie można napotkać na problemy w przypadku kontroli granicznej”. Może się to zdarzyć nawet wtedy, gdy przejedzie się przez granicę tylko na chwilę, aby np. zatankować.

 

Źródło: Bild

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.