Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Praca z językiem niemieckim – gdzie szukać ofert?

praca

Ok. 64% Polaków deklaruje, że posługuje się w stopniu komunikatywnym j. angielskim. W dużych miastach odsetek wzrasta do 75%. Aż 92% osób uczestniczących w kursach językowych uczy się właśnie angielskiego. Na drugim miejscu znajduje się j. rosyjski, którego znajomość w stopniu umożliwiającym co najmniej podstawową komunikację deklaruje obecnie aż 34% Polaków. Znajdującym się na trzecim miejscu j. niemieckim posługuje się tylko 8% osób a ci, którzy się go uczą, stanowią zaledwie 4,5% wszystkich kursantów. Czy to oznacza, że niemiecki nie jest nam już potrzebny? Czy posługując się nim biegle, można obecnie łatwo znaleźć ciekawą i dobrze płatną pracę?

Marzy ci się dobrze płatna praca? Niemiecki będzie pomocny!

Tak naprawdę mała popularność niemieckiego działa na korzyść osób, które posługują się nim biegle. Wyobraź sobie rekrutera poszukującego kandydatów na stanowisko z j. angielskim – dostanie mnóstwo zgłoszeń i będzie mógł nieco zaniżyć stawkę, argumentując, że bez problemu znajdzie kogoś innego. Jeśli jednak ten sam rekruter potrzebuje pracownika z j. niemieckim, role się odwracają: to osoba posługująca się nim dyktuje warunki, ponieważ nie tak łatwo będzie ją zastąpić.

Jeśli na dodatek jesteś specjalistą w jakiejś dziedzinie i do tego masz znajomość j. niemieckiego, to twoja wartość w oczach potencjalnych pracodawców dodatkowo wzrasta. Możesz zająć się obsługą zagranicznych klientów, redagować treści marketingowe albo po prostu odbierać telefony na infolinii, tylko za znacznie wyższą stawkę, niż w przypadku klientów polskich.

Praca język niemiecki – gdzie szukać ofert?

Ogłoszenia o pracę można obecnie znaleźć w bardzo wielu miejscach. Często decydujemy się odpowiadać na oferty zamieszczone na portalach społecznościowych, ale wiąże się z tym spore ryzyko. Pamiętaj, że na takich grupach użytkownicy mogą posługiwać się fałszywymi danymi czy skradzionymi kontami. Wielu oszustów wykorzystuje ogłoszenia o pracę do wyłudzania danych osobowych. Popularny jest też phishing – czyli wysyłanie kandydatom linków, po kliknięciu których na komputerze czy smartfonie instalowane jest złośliwe oprogramowanie, zdolne np. przejąć hasła do bankowości internetowej.

Najlepszym miejscem do poszukiwania pracy są sprawdzone serwisy internetowe. Na GoWork.pl możesz dodatkowo przeczytać opinie o pracodawcach. Co prawda nie istnieje w tym przypadku ryzyko natrafienia na oszusta, ponieważ każda firma jest weryfikowana przed możliwością wystawienia ogłoszenia, ale jednak warto zapoznać się z ocenami wystawianymi przedsiębiorcom przez pracowników, aby nawiązać współpracę z najprzyjaźniejszą firmą.

Praca zdalna niemiecki – dla kogo to najlepsze rozwiązanie?

Ciekawą opcją dla osób znających j. niemiecki jest możliwość pracy zdalnej. Można zatrudnić się u niemieckiego pracodawcy i za identyczne czynności, które wykonujesz w polskiej firmie, otrzymywać wynagrodzenie w euro.

Praca w formie home office jest ponadto dostępna także dla wszystkich osób, które mają znajomość języka, a swoje obowiązki mogą wykonywać z domu (np. dla lektorów prowadzących zajęcia online, dla tłumaczy czy dla pracowników telefonicznej obsługi klienta).

Czy niemiecki to przyszłościowy język, którego warto się uczyć?

Pomimo boomu na j. angielski, niemieckiego nadal warto się uczyć – tym bardziej, im mniej jest on popularny. Warto zwrócić uwagę, że pozostaje on jednym z ważniejszych europejskich języków. Obowiązuje nie tylko w Niemczech, ale też w Austrii, Belgii, Szwajcarii, Luksemburgu i Lichtensteinie a duże diaspory posługujące się niemieckim jako językiem ojczystym zamieszkują także USA, Rosję, Rumunię, a nawet Paragwaj i Namibię.

/Materiał partnera/

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.