Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Austriacki rynek pracy i jego problemy

Nowe miejsca pracy, które pojawiły się w trzecim kwartale, dotyczyły zatrudnienia w niepełnym wymiarze godzin. Atmosfera na austriackim rynku pracy pozostaje napięta.

Jak wynika z danych opublikowanych przez organizację Statistik Austria, w trzecim kwartale pracę znalazło 75 800 osób więcej niż w analogicznym okresie w 2015 roku. Niestety, w niemal dwóch trzecich przypadków chodziło o niepełny etat. Dodatkowo trzeba nadmienić, że większość wolnych stanowisk obsadzili obcokrajowcy i osoby starsze niż 55 lat.

Od lipca do września AMS zarejestrowały 279 200 nowych bezrobotnych – czyli o 11,9 procent więcej niż w ubiegłym roku. Stopa bezrobocia wzrosła z 5,6 na 6,1 procent, zwiększając się o 0,6 procent w przypadku kobiet i o 0,4 procent w przypadku mężczyzn. Martwi również wciąż zwiększająca się liczba młodych ludzi bez pracy w przedziale wiekowym od 15 do 24 lat. Obecnie jest ich 12,2 procent w porównaniu z ubiegłorocznymi 11,2 procentami. Przybyło również obcokrajowców poszukujących pracy – o niemal 3 procent.

Pod względem poszukiwania pracy ostatni kwartał okazał się szczególnie nieudany dla obcokrajowców, osób bez wykształcenia oraz poniżej 45 lat życia. Przybyło także propozycji pracy w niepełnym wymiarze godzin, co pogarsza głównie sytuację kobiet. Ze statystyk wynika, że niemal co druga podjęła pracę na takiej zasadzie.

Nowe miejsca pracy w trzecim kwartale powstały przede wszystkim w hotelarstwie i gastronomii (24 700, głównie pełny etat), branży informatycznej i komunikacyjnej (17 800, z czego dwie trzecie dotyczą pełnego etatu), a także w branży opieki zdrowotnej i socjalnej (11 800). W oświacie z kolei raczej zwalniano aniżeli zatrudniano.

Źródło: Kurier

Photo by Günta (Praca własna) [CC BY-SA 3.0 at (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/at/deed.en)], Wikimedia Commons

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!