Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Szwajcaria: Emerytury cały czas w dół!

Podstawa emerytury bez przerwy maleje. Okazuje się, że eksperci szykują kolejne cięcia – tym razem o 6 procent.

W zeszłą sobotę 20 000 osób wzięło udział w demonstracji w Bernie. Postulat do stabilne emerytury. To odważny krok na dwa tygodnie przed zapadnięciem ostatecznej decyzji.

Od 2010 ubezpieczalnie emerytalne SBB, die Post czy Novartis zmniejszyły tzw. Umwandlungssatz nawet o 20 procent. To właśnie od jego wysokości zależy, ile z pobieranych z wynagrodzenia pieniędzy znajdzie się w emeryturze. Już dziś wiadomo, że świadczenie zmaleje o średnio 5,8 procent.

To jednak nie koniec złych wiadomości. Eksperci już pracują nad planem kolejnych cięć – z końcem września zostanie ustalona stopa referencyjna, która ma duży wpływ na wysokość emerytury. W przeciągu ostatnich dwóch lat stopa spadła z 4,5 procent na 2,75. Według danych firmy doradczej ds. emerytur PPCmetrics, w 2017 roku osiągnie ona 2,25 procent. Wiele zależy jednak od samych ubezpieczalni, choć nie jest tajemnicą, że i one nie są w stanie przez cały czas walczyć z sytuacją na korzyść ubezpieczonych.

Wszystko to powoduje, że Umwandlungssatz spadnie poniżej 5,5 procent, więc emerytury zmaleją o kolejne 6 procent. Zmiany dotyczą osób, które przejdą na zasłużony odpoczynek w 2017 roku.

Eksperci liczą się z obniżeniem stopy referencyjnej w ciągu nadchodzących 10 lat do 1 procenta. Wtedy miesięczna wysokość emerytury spadnie o całe 16 procent.

Źródło: Blick.ch

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.