Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Szwajcaria: Gdzie podatki są najniższe?

W Genewie rodzina o dochodach rzędu 80 000 franków odprowadza podatki w wysokości 350 franków. W najdroższym kantonie kwota ta jest 20-krotnie wyższa. Również w przypadku wysokich zarobków różnice są ogromne.

Referendum Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Szwajcarii (CVP) w sprawie zaprowadzenia sprawiedliwości podatkowej dla rodzin zostało już zaplanowane. Nie da się jednak ukryć, że ten, kto chce zaoszczędzić, najlepiej zrobi, jeśli się przeprowadzi.

Ranking Migrosbanku wykazał ogromne różnice. Rodzina składająca się z jednej zarobkującej osoby oraz dwójki dzieci, której łączny dochód brutto wynosi 80 000 franków, odprowadza w Genewie i kantonie Zug 348 franków podatku. Zupełnie inaczej sprawa wygląda w Neuchâtel, gdzie za wszystkie podatki łącznie przyjdzie im zapłacić 6 270 franków.

Różnice widoczne są również przy wysokich zarobkach. „W przypadku zarobków 150 000 franków brutto, podatek wyniesie 3 300 franków w Zug, podczas gdy w najdroższym kantonie Neuchâtel trzeba będzie liczyć się z 20 600 franków”, tłumaczy Albert Steck, ekonomista Migrosbanku.

Przypomnijmy, że w 2011 roku weszła w życie ustawa o odciążeniu podatkowym rodzin z dziećmi. Ogólnie rzecz biorąc, rodziny sporo na tym skorzystały, ale nie można pominąć różnic między poszczególnymi kantonami. W Genewie, St. Gallen czy Fryburgu zapłacimy za podatki znacznie mniej. Zupełnie inaczej jest na przykład w Bernie, gdzie czteroosobowa rodzina z dochodami w wysokości 80 000 franków rocznie płaci obecnie więcej niż przed wprowadzenie ustawy.

Referendum CVP raczej nie zmieni sytuacji. „Różnice pozostaną, choć można spodziewać się minimalnej poprawy dla rodzin”, mówi Steck.

Źródło: Blick

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.