Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Szwajcaria: Malarze i sztukatorzy muszą uzbroić się w cierpliwość

Nic nie wyszło z wprowadzenia wcześniejszego wieku emerytalnego dla murarzy i sztukatorów – na razie. 14 500 pracowników wykonujących te zawody przejdzie na emeryturą dopiero w wieku 65 lat. Delegaci Związku Malarzy i Sztukatorów nie potrafili dojść do porozumienia w sprawie wcześniejszej emerytury.

Malarze i sztukatorzy grają na zwłokę – 95 delegatów Szwajcarskiego Związku Malarzy i Sztukatorów (SMGV) nie potrafiło zdecydować się na wprowadzenie wcześniejszej emerytury od 63 roku życia oraz nową umowę taryfową. Negocjacje zostały przeniesione na maj, czasu starczyło tylko na przedyskutowanie wszystkich za i przeciw.

Jeżeli również wtedy delegaci nie przyjmą nowej umowy taryfowej i wcześniejszej emerytury, od 1 czerwca branża będzie niezwiązana żadną umową. „Nie możemy do tego dopuścić”, mówi dyrektor SMGV, Peter Baeriswyl. „Jestem pełen optymizmu, umowa taryfowa i wcześniejsza emerytura zostaną zaakceptowane 3 maja.” Starczy czasu na przekonanie kolegów w związkach regionalnych.

„Żałujemy, że delegaci już dzisiaj nie zgodzili się na wcześniejszą emeryturę“, mówi Bruna Campanello, krajowa kierowniczka branży malarskiej i sztukatorskiej. „To nie pora na ideologiczne rozprawienie się z wiekem emerytalnym“, twierdzi. Chodzi o przyszłość branży i zdrowie pracowników. „Ważne, byśmy przestali mówić tylko o dumpingu płacowym, a skoncentrowali się na postępowych warunkach pracy.”

Malarze i sztukatorzy mają mieć w przyszłości prawo do podjęcia decyzji czy od 60 roku życia chcą zredukować swój czas pracy o 20 procent, czy wolą przejść na wcześniejszą emeryturę w wieku 63 lat i do regularnego wieku emerytalnego (65 lat) pobierać emeryturę pomostową w wysokości 70 procent prawdziwej. Warunek brzmi: 15 lat pracy w branży, przy czym przez ostatnie 7 lat nie mogło być przerw w stosunku pracy.

Wczesna emerytura zostanie sfinansowana przez fundusz, na rzecz którego składki odprowadzają zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Regulacja wejdzie w życie 1 stycznia 2017 roku.

Źródło: Blick.ch

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.