Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Szwajcaria: Malarze i sztukatorzy muszą uzbroić się w cierpliwość

Nic nie wyszło z wprowadzenia wcześniejszego wieku emerytalnego dla murarzy i sztukatorów – na razie. 14 500 pracowników wykonujących te zawody przejdzie na emeryturą dopiero w wieku 65 lat. Delegaci Związku Malarzy i Sztukatorów nie potrafili dojść do porozumienia w sprawie wcześniejszej emerytury.

Malarze i sztukatorzy grają na zwłokę – 95 delegatów Szwajcarskiego Związku Malarzy i Sztukatorów (SMGV) nie potrafiło zdecydować się na wprowadzenie wcześniejszej emerytury od 63 roku życia oraz nową umowę taryfową. Negocjacje zostały przeniesione na maj, czasu starczyło tylko na przedyskutowanie wszystkich za i przeciw.

Jeżeli również wtedy delegaci nie przyjmą nowej umowy taryfowej i wcześniejszej emerytury, od 1 czerwca branża będzie niezwiązana żadną umową. „Nie możemy do tego dopuścić”, mówi dyrektor SMGV, Peter Baeriswyl. „Jestem pełen optymizmu, umowa taryfowa i wcześniejsza emerytura zostaną zaakceptowane 3 maja.” Starczy czasu na przekonanie kolegów w związkach regionalnych.

„Żałujemy, że delegaci już dzisiaj nie zgodzili się na wcześniejszą emeryturę“, mówi Bruna Campanello, krajowa kierowniczka branży malarskiej i sztukatorskiej. „To nie pora na ideologiczne rozprawienie się z wiekem emerytalnym“, twierdzi. Chodzi o przyszłość branży i zdrowie pracowników. „Ważne, byśmy przestali mówić tylko o dumpingu płacowym, a skoncentrowali się na postępowych warunkach pracy.”

Malarze i sztukatorzy mają mieć w przyszłości prawo do podjęcia decyzji czy od 60 roku życia chcą zredukować swój czas pracy o 20 procent, czy wolą przejść na wcześniejszą emeryturę w wieku 63 lat i do regularnego wieku emerytalnego (65 lat) pobierać emeryturę pomostową w wysokości 70 procent prawdziwej. Warunek brzmi: 15 lat pracy w branży, przy czym przez ostatnie 7 lat nie mogło być przerw w stosunku pracy.

Wczesna emerytura zostanie sfinansowana przez fundusz, na rzecz którego składki odprowadzają zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Regulacja wejdzie w życie 1 stycznia 2017 roku.

Źródło: Blick.ch

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!