Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Niemcy: Zmiany, które weszły w życie od 1 września

Zakupy w Ikei, wizyta u pediatry, zmiana konta bankowego, ceny e-booków – we wrześniu zmieni się to i owo. Czy na lepsze? Zobaczcie sami.

Od 18 września, przejście do innego banku będzie łatwiejsze niż dotychczas. Nowa placówka przejmie automatycznie wszystkie polecenia zapłaty ze starego konta, natomiast dotychczasowy bank jest zobowiązany przekazać nowemu listę zleceń. Nowa regulacja dotyczy również zakładania konta w innych bankach europejskich.

Nowość dla fanów książek – ustawowa cena będzie obowiązywała również e-booki, dzięki czemu będą one chronione jako dobra kultury. Siedziba sprzedawcy nie wpłynie już na wysokość ceny.

Od 1 września koniec z nieograniczonym czasowo oddawaniem produktów szwedzkiego koncernu Ikea. Zakupione od dzisiaj produkty będzie można zwrócić w przeciągu roku, czym Ikea dopasowuje się do regulacji ogólnoświatowych. Produkty zakupione między 25 sierpnia 2014 a 31 sierpnia 2016 nie zostaną objęte zmianami.

Początek nowego miesiąca to również szereg zmian w opiece zdrowotnej. Ulepszone regulacje znajdą zastosowanie podczas badań profilaktycznych u pediatry. Nowy program przewiduje również gruntowne zmiany w żółtej książeczce zdrowia.

Żółta książeczka będzie od teraz informować rodziców o przebiegu badań profilaktycznych ich dzieci. Wyciągana karta ułatwi potwierdzenie przeprowadzonych badań na prośbę osób trzecich – na przykład w przedszkolu. Rodzice otrzymają tzw. U-Heft po narodzinach dziecka w szpitalu, przychodni dziecięcej lub u położnej. Dzieci, u których nie przeprowadzono jeszcze badania U6 otrzymają drugą książeczkę, natomiast te, które mają je już za sobą, będą wciąż używały starej wersji.

Zmianom ulegną również standardy badań wykonywanych pomiędzy narodzinami (U1) a 64. miesiącem życia (U9). Lekarze więcej uwagi poświęcą badaniom wzroku i słuchu. Badania profilaktyczne mają również wykazać wczesne nieprawidłowości rozwojowe wynikające z niepoprawnych relacji na linii rodzice-dzieci.

Służba zdrowia postanowiła także położyć większy nacisk na obowiązkowe szczepienia. Doradztwo w tej kwestii będzie stanowiło nieodłączną część wizyt lekarskich.

1 września przyniósł również obowiązkowe badania przesiewowe noworodków w kierunku mukowiscydozy. Wczesna diagnoza pozwala na uratowanie życia choremu dziecku. Podczas badania pobiera się kroplę krwi. Inicjatorem przedsięwzięcia jest Klinika Uniwersytecka w Dreźnie, gdzie od 10 lat pobiera się krew ze stopy trzydniowych noworodków, aby przeprowadzić niezbędną analizę.

Dodatkowo pediatrzy będą zobowiązani do sprawdzania stanu uzębienia dzieci i w razie potrzeby odesłania ich do dentysty.

Źródło: Focus

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.