Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Szwajcaria: Ponad 100 000 osób nie opłaca składek!

Coraz więcej mieszkańców Szwajcarii nie opłaca składek na ubezpieczenie zdrowotne. W dziewięciu kantonach utworzono czarne listy osób, zalegających z płatnościami.

Kwota nieuregulowanych rachunków na rzecz kas chorych sięgnęła w samym Zurychu 37,8 mln. franków w 2014 roku. W przeciągu ostatnich siedmiu lat suma ta wzrosła niemal podwójnie.

Problem nie dotyczy tylko jednej metropolii. W sumie zadłużenie 126 000 ubezpieczonych sięgnęło łącznie 236 mln. franków.

Przewodniczący związku kas chorych Santésuisse Heinz Brand (SVP), mówi że to poważny problem. Nieuregulowane składki pokrywają w 85 procentach kantony, reszta kosztów przechodzi na ubezpieczonych i podatników.

Wielkość składek wzrosła tak bardzo, że ich opłacenie jest dla niektórych ubezpieczonych niemożliwe. Brand jest jednak przekonany, że istnieje grupa klientów, „którzy wolą zainwestować swoje pieniądze w nowy samochód lub wakacje, niż przeznaczyć je na składki ubezpieczeniowe.”

Wiele kantonów zdecydowało się sporządzić czarną listę, na której znajdują się imiona największych dłużników. W Argowii ich liczba sięga ponad 10 000 osób, w Lucernie 6 900, a w Turgowii 5 000. Dopóki nie uregulują swoich należności, kasa chorych będzie świadczyła im tylko pomoc w wyjątkowych przypadkach.

Prawniczka szwajcarskiego Caritasu, Rausan Noori, alarmuje, że zawieszenie świadczenia usług może mieć poważne skutki. Nie dość, że nie jest zgodne z Konstytucją, to jeszcze prowadzi do większych kosztów – kiedy np. drobny problem zamieni się w dłuższy pobyt w szpitalu. Zdaniem Noori, politycy powinni opracować rozwiązanie, które pomoże poszkodowanym.

Źródło: 20min

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.