Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Szwajcaria punktuje innowacyjnością!

Po raz kolejny Szwajcaria pokonała 137 państw w rankingu WEF, pozostając najbardziej konkurencyjnym krajem świata.

To już ósmy sukces Szwajcarii z rzędu. W rankingu Światowego Forum Gospodarczego WEF Konfederacja znowu nie ma sobie równych. Tuż za nią uplasowały się Singapur i Stany Zjednoczone.

Co ciekawe, Szwajcarii udało się polepszyć swój ubiegłoroczny wynik. Zdobyte 5,8 punktów w skali od 1 do 7, to najlepsza nota przyznana w obowiązującym od 2007 roku systemie oceny. W sumie przyjrzano się 138 krajom w 12 kategoriach.

Konfederacja zdobyła prowadzenie w czterech spośród wszystkich kategorii, a w jedenastu znalazła się w pierwszej dziesiątce. Szwajcaria wiedzie prym w wydajności na rynku pracy, w bezpośrednim środowisku przedsiębiorczym oraz modelach przedsiębiorstwa, innowacjach, jak i – po raz pierwszy – zapleczu technologicznym.

System polityczny oraz infrastruktura okazały się niezwykle korzystne, a szkoły wyższe i uniwersytety zdobyły bardzo pozytywne oceny. Poza tym stwierdzono, że Szwajcaria przyciąga wiele talentów. Dodatkowo punktują duże koncerny oraz współpraca między gospodarką a nauką.

WEF wskazało też na słabe punkty Szwajcarii, a do nich zalicza się utrzymująca się deflacja oraz słaba konkurencja. Państwo nie sprzyja zakładaniu firm i wchodzeniu na rodzimy rynek. Z kolei w porównaniu rynkiem światowym okazuje się, że kraj zatrudnia stosunkowo niewiele kobiet.

W przeciągu ostatnich dziesięciu lat zmniejszyła się otwartość ekonomii politycznej, co stanowi zagrożenie dla gospodarki światowej i innowacji – twierdzi WEF. Winny tej sytuacji jest wzrost nietaryfowych utrudnień handlowych.

Źródło: 20min

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.