Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Szwajcaria: Rosną składki na ubezpieczenie zdrowotne!

Koszty opieki zdrowotnej w Szwajcarii w odniesieniu do wynagrodzeń wzrosną w tym roku ponadprzeciętnie. Podwyżki nie będą jednak taksamo wysokie we wszystkich kantonach.

Choć to nie rekordowe wzrost, którego wielu się spodziewało, można i tak mówić o sporym skoku – składki kas chorych wzrosną od 4 do 5 procent. To zmiany tego samego rzędu, jak te, które już miały wcześniej miejsce – wynika z danych Związku Kas Chorych Santésuisse.

W porównaniu z wynagrodzeniami koszty opieki zdrowotnej wzrosną jednak w ponadprzeciętnej wysokości. Powodów jest kilka: „Stwierdzono, że pacjenci udają się częściej do lekarza”, informuje Nold w rozmowie z radiem SRF. Wielu z nich po poradę udaje się do kilku specjalistów w tej samej dziedzinie. Same koszty wizyt wzrosną także z powodu doliczania przez lekarzy czasu na prowadzenie dokumentacji.

Składki nie wzrosną we wszystkich regionach Szwajcarii tak samo. „Można już zaobserwować, że poniżej średniej rosną składki w kantonach Bezylei, Genewie i Vaud, z kolei znacznie drożej będzie w kantonach, gdzie teraz składki są stosunkowo niskie”. Szczegółowe informacje mają zostać podane jesienią.

Źródło: 20min

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.