Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Szwajcaria: Samojezdne autobusy w akcji!

To pomysł, który wciąż budzi niemałe zainteresowanie i jest dość wyjątkowy. Od piątku w centrum Sitten kursują dwa autobusy wahadłowe.

Jazdy testowe na prywatnym obszarze zostały zakończone z powodzeniem. Czwartek był wielkim dniem dla pocztowych autobusów wahadłowych, ponieważ zostały wysłane po raz pierwszy na szwajcarskie drogi – a dokładnie do Sitten. Dwa tzw. „SmartShuttles” kursują popołudniu od wtorku do niedzieli. Rozkład jazdy dostępny jest w Internecie.

Przejazd 1,5-kilometrową trasą jest bezpłatny. Samojezdne autobusy są wyposażone w napęd elektryczny i kontrolowane zdalnie. Na razie na ich pokładzie znajduje się kierowca, który w razie problemów odpowiada za zatrzymanie pojazdu. Władze ograniczyły prędkość do 20 kilometrów na godzinę, choć dokładne regulacje prawne nie zostały jeszcze sprecyzowane. Partnerzy projektu PostAuto Schweiz oraz ETH Lozanna otrzymali specjalne pozwolenie, aby autobusy mogły kursować w przestrzeni publicznej.

Celem projektu jest przetestowanie nowych rozwiązań komunikacyjnych w miejscach, do których nie dociera transport publiczny. Chodzi na przykład o strefy pieszych, miejscowości, w których ruch samochodowy jest zabroniony, oraz duże tereny firmowe. Samojezdne autobusy potrafią jeździć od sześciu do dwunastu godzin na jednym doładowaniu i mieszczą jedenastu pasażerów. Test potrwa do października 2017 roku.

Źródło: futurezone.at

Zdjęcie: Kadr z filmu YouTube (PostAuto / CarPostal / AutoPostale / PostBus)

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.