Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Szwajcaria: Więcej lekarzy z Europy Wschodniej

Mimo wzmożonego zapotrzebowania na lekarzy, Szwajcaria cieszy się małym powodzeniem pośród specjalistów z Niemiec. Tym samym otwierają się drzwi dla m.in. dla Polaków.

Co trzeci lekarz w Szwajcarii posiada dyplom zagranicznej uczelni. Większość specjalistów pochodzi z Niemiec, a ich liczba sięga 6 240 osób. Zainteresowanie pracą w Konfederacji pośród niemieckich specjalistów jednak ciągle spada. W przeciągu ostatnich pięciu lat zarejestrowano spadek o 4 procent, co należy tłumaczyć polepszeniem warunków w branży w Niemczech.

Coraz więcej pracowników opieki zdrowotnej pochodzi z krajów Unii Europejskiej oraz spoza jej terenu. Na drugim miejscu pod względem liczebności znajdują się lekarze z Rumunii – tylko w zeszłym roku doliczono się ich aż 102 – dalej plasują się Włosi, Francuzi oraz Austriacy. W ostatnich dziesięciu latach Szwajcaria uznała zagraniczny dyplom 498 Greków, 459 Rumunów, 345 Belgów, 287 Węgrów, 286 Polaków oraz 259 Hiszpanów.

Specjaliści wskazują, że ustawy wymagają od specjalistów zaledwie podstawowej znajomości języka, co wiąże się z dużym ryzykiem dla pacjentów. Politycy kładą nacisk na integrację lekarzy, którzy powinni wykazać się wiedzą na temat szwajcarskiego systemu opieki zdrowotnej oraz kultury. Ochrona Pacjentów wciąż rejestruje przypadki pomyłek wynikających ze złego zrozumienia pacjenta przez lekarza.

Posłanka Humbel z CVP jest zdania, że zamiast zatrudniać lekarzy zza granicy, należy wykorzystać potencjał rodzimych specjalistów. „Naszym celem musi być ułatwienie absolwentom studiów medycznych znalezienia pracy w zawodzie”, postuluje polityk. „Może potrzebujemy kampanii motywacyjnej.”

Specjaliści przewidują, że w nadchodzących latach zapotrzebowanie na lekarzy – w szczególności tych pierwszego kontaktu – jeszcze wzrośnie. Z tego tez powodu Rada Narodowa chce przeznaczyć 100 mln. franków na stworzenie dodatkowych miejsc na studiach medycyny. Przewodniczący Zrzeszenia Lekarzy FMH, Jürg Schlup, tłumaczy, że jedynym słusznym wyjściem jest „wykształcenie własnych lekarzy”. Kształcenie potrzebnych specjalistów zagranicą jest jego zdaniem „nieetyczne”, tym bardziej że w większości wschodnioeuropejskich krajów również brakuje rąk do pracy w tej branży. Schlup przyznaje jednak, że zagraniczni lekarze „pomagają zapewnić podstawową opiekę medyczną” w Szwajcarii.

Źródło: 20min

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.