Szwajcarskie firmy stawiają na obcokrajowców

W 2016 roku szwajcarskie koncerny sukcesywnie obniżały liczbę miejsc pracy. Jednak to nie jedyne przykre konsekwencje dla miejscowych pracowników.

Langweid Rotkreuz 5

Wyniki ankiety dotyczącej rodzimego rynku pracy przeprowadzonej przez SRF wywołały niemałą sensację, bowiem największe szwajcarskie koncerny notowane na giełdzie, w 2016 roku zredukowały zatrudnienie o około 2 procent. Niepokoić może fakt, że firmy coraz częściej tną miejsca pracy Szwajcarom i równocześnie zatrudniają na stałe więcej obcokrajowców – czytamy w artykule na łamach SRF.

Najbardziej kuriozalny w tym badaniu jest fakt, że od momentu przyjęcia wytycznych dotyczących masowej imigracji, zarówno przedstawiciele polityki jak i biznesu podkreślali krajowe priorytety. Inną drogę obrały najwyraźniej największe koncerny mające swoje siedziby na terenie Konfederacji. Analiza danych z 15 firm wchodzących w skład indeksu giełowego SMI, zatrudniających w kraju w sumie 102 tys. osób, wykazała, że w 2016 roku przedsiębiorstwa zlikwidowały netto 2030 miejsc pracy. Innymi słowy około 2 procent pracowników straciło swoją pracę.  

Duża liczba cudzoziemców w międzynarodowych korporacjach farmaceutycznych

Co ciekawe, zwolnienia w dużej mierze dotknęły Szwajcarów i Szwajcarek – informuje SRF. W porównaniu do ubiegłego roku, koncerny zatrudniły o 3300 rodaków mniej . "W tym samym czasie, koncerny zwiększyły zagraniczną siłę roboczą w Szwajcarii o około 1270 osób. W wyniku tego liczba cudzoziemców w personelu pracowniczym wzrosła z 39 do 41 procent." Zgodnie z danymi przedstawionymi przez SRF, pośród firm stosujących takie praktyki znalazły się m.in.: Swisscom, Roche oraz Novartis. Udział cudzoziemców w gigantach farmaceutycznych z Bazylei jest szczególnie wysoki: ponad 60 procent w przypadku Roche oraz około 70 procent w Novartis.

"Novartis zawsze próbuje tam gdzie to możliwe i stosowne, obsadzać miejsca pracy w Szwajcarii przez krajan" – tłumaczy koncern. Wobec problemów z dostępnością do personelu o odpowiednich kwalifikacjach wraz z dążeniem do utworzenia odpowiedniego kulturowego klimatu i amtosfery, także wobec aktywności firmy poza granicami kraju – wysoki odsetek pracowników spoza Szwajcarii jest dla Novartis niejako koniecznością. Z drugiej strony zatrudnianie obcokrajowców wiąże się z wysokimi koszta pracy  – wyjaśnia Novartis.

Geberit postępuje inaczej

"W celu opracowania w przyszłości innowacyjnych leków i diagnostyki, zależy nam na tym, by zatrudniać najbardziej utalentowanych pracowników" – tłumaczy Roche, które rekrutuje osoby biorąc pod uwagę ich potencjał do rozwoju oraz przydatność na dane stanowisko. W pierwszym rzędzie poszukuje się jednak wykwalifikowanych pracowników z regionu. Swisscom z kolei uważa, że w pierwszej kolejności za wzrost personelu zagranicznego odpowiada integracja z firmą Veltigroup. Ta ma lokalizację przy Jeziorze Genewskim i dlatego zatrudnia wielu pracowników z regionów przygranicznych. 

Jednak badania pokazują, że można również inaczej. Przykładowo firma Geberit z siedzibą w Rapperswil – Jona zwiększył liczbę rodzimych pracowników. Przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją technologii sanitarnej w ubiegłym roku zwolniło 29 obcokrajowców, a następnie zatrudniło 32 Szwajcarów. Udział cudzoziemców w miejscu pracy spadł z 27 do 25 procent.

Źródło: 20min.ch

Zdjęcie: Autor: Rastatter (Praca własna) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], Wikimedia Commons

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!