Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

W Niemczech brakuje wykwalifikowanych rzemieślników

Rzemieślnicy w Niemczech

Przedsiębiorstwa rzemieślnicze zmagają się z brakiem wykwalifikowanego personelu. Z tego powodu wiele zleceń przepada, co negatywnie rzutuje na gospodarkę kraju.

Wiele zakładów rzemieślniczych w Niemczech ma trudności ze znalezieniem wystarczającej liczby pracowników, nawet w dobie koronawirusa. Obecnie, jak wynika z badania Instytutu Gospodarki Niemieckiej (IW), brakuje 54 000 czeladników. Ogółem według badania brakuje blisko 65 000 wykwalifikowanych pracowników w zawodach wymagających wysokich kwalifikacji. Z tego powodu klienci muszą często dłużej czekać na zrealizowanie danej usługi, a firmy tracą sporą ilość nowych zleceń.

Ponadto jeszcze trudniej do znalezienia są rzemieślnicy z tytułem mistrza. Ci pilnie są poszukiwani nie tylko jako pracownicy, ale również następcy do przejęcia firm. Zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników jest ogromne. Według badania aż 5500 miejsc pracy dla osób z tytułem mistrza jest nieobsadzonych. Niedobór wykwalifikowanych pracowników jest szczególnie dotkliwy m.in. w sektorze budowlanym. W 2020 r. na każde 100 wolnych miejsc pracy w budownictwie przypadały tylko 24 osoby bezrobotne z odpowiednimi kwalifikacjami. Podobnie dramatyczny jest niedobór wykwalifikowanych pracowników w zakresie techniki sanitarnej, grzewczej i klimatyzacyjnej. Również do sprzedaży produktów mięsnych brakuje odpowiedniego personelu. Według badania, osób z tytułem mistrza brakuje szczególnie np. w sektorze medycznym, ortopedycznym, rehabilitacji, budownictwie podziemnym i nadziemnym.

Kryzys spowodowany koronawirusem miał różny wpływ na poszczególne zawody rzemieślnicze. W wyniku zamknięcia zakładów fryzjerskich, optyków i akustyków aparatów słuchowych przedsiębiorstwa poniosły ogromne straty finansowe. Z tego powodu popyt na pracę w tych sektorach spadł poniżej poziomu sprzed pandemii. Z drugiej strony wiele firm w branży budowlanej stosunkowo szybko wyszło z kryzysu, a dzięki temu popyt na siłę roboczą w tym sektorze w grudniu 2020 r. ponownie przekroczył poziom sprzed kryzysu.

W sektorze rzemieślniczym ciężko jest zapełnić miejsca przeznaczone na praktyki. Odsetek nieobsadzonych miejsc był wyższy w sektorze rzemiosła niż w innych sektorach. Prezydent Niemieckiego Stowarzyszenia Rzemiosła (ZDH) Hans Peter Wollseifer sądzi, że problemem jest fakt, że młodzi ludzie za mało wiedzą o przyszłościowych możliwościach w rzemiośle. Istnieje dużo wykwalifikowanych zawodów, w których można zrobić karierę, a które wcale nie są gorsze od tych z dyplomem uniwersyteckim.

Źródło: n-tv

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.