Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

W Niemczech startuje projekt bezwarunkowego dochodu podstawowego

Grundeinkommen

122 uczestników projektu będzie otrzymywało 1200 euro miesięcznie.

Po długim procesie wybierania kandydatów, 122 uczestników zakwalifikowało się do projektu i będzie otrzymywało 1200 euro miesięcznie przez trzy lata. W Niemczech startuje bowiem projekt bezwarunkowego dochodu podstawowego, czyli bedingungsloses Grundeinkommen. Ma on pokazać, jak świadczenie będzie wypływało na biorców.

Do projektu zgłosiły się ponad 2 mln osób. Tylko 122 będzie otrzymywało jednak pieniądze. Bez świadczenia obejdzie się także 1380 osób z grupy kontrolnej. Organizatorzy projektu chcą sprawdzić, jak będzie wyglądało życie uczestników, którzy otrzymają świadczenie. Czy będą wydawali pieniądze, lub może odkładali je na przyszłość? Ile osób przestanie pracować? Jaka część zostanie przekazana na cele charytatywne?

Grundeinkommen rozwiązaniem problemów?

Badacze będą obserwowali całe życie uczestników, nie tylko ich sytuację materialną. Pokazany ma zostać bowiem wpływ pieniędzy na ich życie. Projekt został sfinansowany przez około 150 tys. prywatnych ofiarodawców. W sumie badane osoby otrzymają przez 3 lata 43.200 euro. Pieniądze te nie zostaną opodatkowane.

Bezwarunkowy dochód podstawowy jest w Niemczech źródłem dyskusji już od jakiegoś czasu. Pomysł ma wielu zwolenników, jak i przeciwników. Organizatorzy projektu są jednak mocno przekonani, że świadczenie rozwiąże wiele problemów finansowych mieszkańców Niemiec.

Źródło: n-tv.de

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.