AEG
Początki tego giganta sięgają 1883 roku. Niespełna sto lat później firma produkująca zmywarki, pralki oraz narzędzia kuchenne musiała ogłosić swoją upadłość. Prawa do marki wykupił wpierw Daimler, a później trafiły w ręce szwedzkiego koncernu Elektrolux. Produkcja odbywa się natomiast w Chinach.
Beck’s (oraz Diebels, Franziskaner, Hasseröder, Löwenbräu i Spaten)
Coraz więcej niemieckich marek piw zostaje sprzedanych zagranicznym producentom. W 2002 roku belgijski koncern Interbrew kupił za 1,8 mld. Euro warzelnię Beck’s oraz markę Hasseröder. Następne w kolejce znalazły się browary Spaten, Löwenbräu i Franziskaner, a wisienką na torcie okazał się Diebels – kupiony za śmiesznie niską cenę (100 Mio. Euro). Interbrew połączyło swoje siły z amerykańskim koncernem Anheuser Busch, tworząc ABInBec – największy koncern w branży piwowarskiej na świecie.
Braun
Produkty Braun nie są tak niemieckie, jak byśmy chcieli. Założone z początkiem lat 20. minionego wieku przedsiębiorstwo przeszło w ręce amerykańskiej firmy Gilette Company w 1967 roku. Ta z kolei jest od 2005 roku częścią koncernu Procter & Gamble.
Capri-Sonne
Napoje Capri-Sonne znane są na całym świecie. Początki marki siegają roku 1971, a szukać ich należy w Heidelbergu. Właściciel Rudolf Wild sprzedał w 2010 roku część udziałów inwestorowi Kohlberg Kravis Roberts & Co w Nowym Jorku, dzięki czemu marka trafiła na rynek międzynarodowy. Dodatkowo powstała firma Wild Flavors w Szwajcarii, którą z kolei kupił amerykański producent produktów spożywczych Archer Daniels Midland z Chichago.
Erasco
Zupy z puszki firmy Erasco powstały w 1870 roku w Lubece, nazwę objęto jednak ochroną dopiero w 1950 roku. Zupy, takie jakie znamy obecnie, pochodzą z roku 1968. W 1996 Erasco GmbH kupiła amerykańska konkurencja Campbell Soup Company z New Jersey. W jej rękach nie została jednak długo – w 2013 roku europejską część firm przejęła grupa CVC Capital Partners z Luksemburgu.
Gardena
Chyba nie ma ogrodnika amatora, który nie znałby tej marki. Nic dziwnego, firma powstała w latach 60. w Ulm. Dopiero z końcem lat 90. markę przejął szwedzki inwestor Industri Kapital, który sprzedał ją w 2006 szwedzkiej firmie Husqvarna.
Grundig
Powstały w Norymbedze Grundig jest jedną z marek, która zawsze będzie się kojarzyć z cudem gospodarczym Niemiec. Konkurencja ze strony azjatyckich gigantów Samsung czy Sony okazała się jednak z czasem zbyt duża i przedsiębiorstwo musiało ogłosić w 2004 roku upadłość. Sporą jej część kupiła turecka firma Beko, która kilkakrotnie próbowała przywrócić marce dawną chwałę – niestety z marnym skutkiem.
Knorr
Carl Heinrich Theodor Knorr założył swoją firmę w 1838 roku. Zanim jednak zasłynął w branży spożywczej z zup w proszku, próbował swoich sił przy produkcji sybstytutów kawy. W XX wieku firma przechodziła z rąk do rąk – zakupił ją Oetker, później Maizena, aż w końcu nabył ją brytyjsko-holenderski koncern Unilever.
Landliebe
Sławne jogurty Landliebe stworzyła firma należąca do grupy Südmilch, która w 1993 roku połączyła siły z holenderskim przedsiębiorstwem Campina BV. Obecnie jogurty produkuje siostrzana firma holenderskiego koncernu Royal FrieslandCampina. Wyjątek stanowią dżemy sprzedawane pod tą samą nazwą – te wciąż pozostają w rękach niemieckiego producenta Zentis.
Leitz
Można zaryzykować stwierdzenie, że w każdym szanującym się biurze znajdziemy segregatory firmy Leitz powstałej w 1871 roku. Warto zapamiętać, że organizery z praktyczną dziurą ułatwiającą wyciąganie z półki pochodzą ze Stuttgartu.
W 1998 roku przedsiębiorstwo przejęła grupa Esselte z Luksemburgu, co oznaczało zwolnienie dla 2 500 pracowników. Obecnie firma zatrudnia tylko 530 osób i powoli zwiększa swój obrót.
Pelikan
Niemiecki producent materiałów biurowych Usus wpadł na pomysł nazwania swoich dłukopisów „Pelikan” w 1838 roku. Firma utrzymała się na rynku przez 140 lat zanim zaczęły doskwierać jej problemy finansowe. W 1984 kupiło ją szwajcarskie przedsiębiorstwo Condorpart AG, natomiast obecnie należy do International Corporation Berhard z Malezji.
Puma
Puma zamyka wielką trójkę producentów produktów sportowych, którą tworzy wspólnie z Nike i Adidas. Firmę założono w Herzogenaurach w Bawarii, gdzie do dzisiaj znajduje się jej główna siedziba. Francuska grupa Kering kupuje sukcesywnie od 2007 roku udziały w przedsiębiorstwie, posiadając ich w sumie aż 86 procent.
Tempo
Markę Tempo zajerejstrowano w 1929 roku Zjednoczone Zakłady Papiernicze w Norymberdze. Szybko stała się tak popularna, że dzisiaj stanowi synonim chusteczek do nosa. W czasam sprawowania rządów przez Nazistów, właściciel żydowskiego pochodzenia musiał sprzedać firmę, która trafiła w ręce założyciela marki Quelle. Później firmę kupiło przedsiębiorstwo Procter & Gamble z Ameryki, a w 2007 roku przeszło w ręce szwedzkiego koncernu SCA. Obecnie marka należy do siostrzanej firmy Essity.
Uhu
Powstała w 1932 roku w Badenii-Wirtembergii firma Uhu stworzyła pierwszy przezroczysty klej, co zapewniało jej wielki sukces. Do dziś produkt ten sprzedawany jest w 125 krajach na całym świecie. W 1971 roku rodzina Fischer z Bühl sprzedała markę brytyjskiej grupie Beecham. Od 1994 roku legendarny klej produkuje włoska firma Bolton Group.
Quelle: finanzen100.de