Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Wolność prasy w Austrii lekko się poprawiła

W nowym rankingu Wolność Prasy Reporterów Bez Granic Austria podniosła się o dwa miejsca i tym samym kwalifikuje się do grupy krajów ze wskaźnikiem „zadowalający”.

Austria po ubiegłorocznym spadku z 17 na 31 miejsce, nieco poprawiła sytuację wolności prasy i w tegorocznym rankingu zajmuje 29 miejsce z wynikiem 77,3, wśród 180 krajów. Światowy Indeks Wolności Prasy bierze pod uwagę 5 czynników: kontekst polityczny, gospodarczy, prawny, społeczno-kulturowy oraz bezpieczeństwa. Sytuacja w kraju poprawiła się w zakresie bezpieczeństwa i wzrosła z 84,3 do 89,2 punktów. Natomiast pogorszyła się pod względem kontekstu politycznego, ze względu na zbyt bliskie relacje niektórych rządów z mediami. Mimo niewielkiej poprawy Austria najsłabiej wypadła na tle wskaźnika gospodarczego z 61,9 punktami. 

Austria wśród innych państw

W Indeksie Wolności Prasy tylko 8 krajów znajduje się w „dobrej” sytuacji. W czołówce po raz siódmy znajduje się Norwegia, a za nią między innymi Irlandia, Dania, Szwecja i Finlandia. Następnie  znajdują państwa ocenione jako „zadowalające”, gdzie oprócz Austrii znajduje się jeszcze 43 państw, wśród nich: Niemcy (21 miejsce) czy Francja (24 miejsce). 

Kraje takie jak Węgry (72 miejsce), Polska (miejsce 57), czy Ukraina (79 miejsce) widnieją wśród krajów o „wyraźnych problemach”. Ostatnie miejsca należą do Wietnamu (178), Chin (179) oraz Korei Północnej (180) i tym samym należą do 31 krajów, w których sytuacja wolności prasy jest oceniana jako „bardzo poważna”

Poprawa sytuacji wolności prasy w Austrii jest niewielka  między innym z powodu nieprzyjęcia do tej pory ustawy o wolności informacji (Informationsfreiheitsgesetz), której wśród innych krajów UE tylko Austria nie ma.

Źródło: kurier

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.