Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Znane niemieckie marki, które już nie są niemieckie

Chusteczki Tempo, jogurty Landliebe czy zupki Knorr wydają się niemieckimi "pewniakami". Co ciekawe, wcale nie są one w rękach niemieckich właścicieli!

AEG

Początki tego giganta sięgają 1883 roku. Niespełna sto lat później firma produkująca zmywarki, pralki oraz narzędzia kuchenne musiała ogłosić swoją upadłość. Prawa do marki wykupił wpierw Daimler, a później trafiły w ręce szwedzkiego koncernu Elektrolux. Produkcja odbywa się natomiast w Chinach.

Beck’s (oraz Diebels, Franziskaner, Hasseröder, Löwenbräu i Spaten)

Coraz więcej niemieckich marek piw zostaje sprzedanych zagranicznym producentom. W 2002 roku belgijski koncern Interbrew kupił za 1,8 mld. Euro warzelnię Beck’s oraz markę Hasseröder. Następne w kolejce znalazły się browary Spaten, Löwenbräu i Franziskaner, a wisienką na torcie okazał się Diebels – kupiony za śmiesznie niską cenę (100 Mio. Euro). Interbrew połączyło swoje siły z amerykańskim koncernem Anheuser Busch, tworząc ABInBec – największy koncern w branży piwowarskiej na świecie.

Braun

Produkty Braun nie są tak niemieckie, jak byśmy chcieli. Założone z początkiem lat 20. minionego wieku przedsiębiorstwo przeszło w ręce amerykańskiej firmy Gilette Company w 1967 roku. Ta z kolei jest od 2005 roku częścią koncernu Procter & Gamble.

Capri-Sonne

Napoje Capri-Sonne znane są na całym świecie. Początki marki siegają roku 1971, a szukać ich należy w Heidelbergu. Właściciel Rudolf Wild sprzedał w 2010 roku część udziałów inwestorowi Kohlberg Kravis Roberts & Co w Nowym Jorku, dzięki czemu marka trafiła na rynek międzynarodowy. Dodatkowo powstała firma Wild Flavors w Szwajcarii, którą z kolei kupił amerykański producent produktów spożywczych Archer Daniels Midland z Chichago.

Erasco

Zupy z puszki firmy Erasco powstały w 1870 roku w Lubece, nazwę objęto jednak ochroną dopiero w 1950 roku. Zupy, takie jakie znamy obecnie, pochodzą z roku 1968. W 1996 Erasco GmbH kupiła amerykańska konkurencja Campbell Soup Company z New Jersey. W jej rękach nie została jednak długo – w 2013 roku europejską część firm przejęła grupa CVC Capital Partners z Luksemburgu.

Gardena

Chyba nie ma ogrodnika amatora, który nie znałby tej marki. Nic dziwnego, firma powstała w latach 60. w Ulm. Dopiero z końcem lat 90. markę przejął szwedzki inwestor Industri Kapital, który sprzedał ją w 2006 szwedzkiej firmie Husqvarna.

Grundig

Powstały w Norymbedze Grundig jest jedną z marek, która zawsze będzie się kojarzyć z cudem gospodarczym Niemiec. Konkurencja ze strony azjatyckich gigantów Samsung czy Sony okazała się jednak z czasem zbyt duża i przedsiębiorstwo musiało ogłosić w 2004 roku upadłość. Sporą jej część kupiła turecka firma Beko, która kilkakrotnie próbowała przywrócić marce dawną chwałę – niestety z marnym skutkiem.

Knorr

Carl Heinrich Theodor Knorr założył swoją firmę w 1838 roku. Zanim jednak zasłynął w branży spożywczej z zup w proszku, próbował swoich sił przy produkcji sybstytutów kawy. W XX wieku firma przechodziła z rąk do rąk – zakupił ją Oetker, później Maizena, aż w końcu nabył ją brytyjsko-holenderski koncern Unilever.

Landliebe

Sławne jogurty Landliebe stworzyła firma należąca do grupy Südmilch, która w 1993 roku połączyła siły z holenderskim przedsiębiorstwem Campina BV. Obecnie jogurty produkuje siostrzana firma holenderskiego koncernu Royal FrieslandCampina. Wyjątek stanowią dżemy sprzedawane pod tą samą nazwą – te wciąż pozostają w rękach niemieckiego producenta Zentis.

Leitz

Można zaryzykować stwierdzenie, że w każdym szanującym się biurze znajdziemy segregatory firmy Leitz powstałej w 1871 roku. Warto zapamiętać, że organizery z praktyczną dziurą ułatwiającą wyciąganie z półki pochodzą ze Stuttgartu.

W 1998 roku przedsiębiorstwo przejęła grupa Esselte z Luksemburgu, co oznaczało zwolnienie dla 2 500 pracowników. Obecnie firma zatrudnia tylko 530 osób i powoli zwiększa swój obrót.

Pelikan

Niemiecki producent materiałów biurowych Usus wpadł na pomysł nazwania swoich dłukopisów „Pelikan” w 1838 roku. Firma utrzymała się na rynku przez 140 lat zanim zaczęły doskwierać jej problemy finansowe. W 1984 kupiło ją szwajcarskie przedsiębiorstwo Condorpart AG, natomiast obecnie należy do International Corporation Berhard z Malezji.

Puma 

Puma zamyka wielką trójkę producentów produktów sportowych, którą tworzy wspólnie z Nike i Adidas. Firmę założono w Herzogenaurach w Bawarii, gdzie do dzisiaj znajduje się jej główna siedziba. Francuska grupa Kering kupuje sukcesywnie od 2007 roku udziały w przedsiębiorstwie, posiadając ich w sumie aż 86 procent.

Tempo

Markę Tempo zajerejstrowano w 1929 roku Zjednoczone Zakłady Papiernicze w Norymberdze. Szybko stała się tak popularna, że dzisiaj stanowi synonim chusteczek do nosa. W czasam sprawowania rządów przez Nazistów, właściciel żydowskiego pochodzenia musiał sprzedać firmę, która trafiła w ręce założyciela marki Quelle. Później firmę kupiło przedsiębiorstwo Procter & Gamble z Ameryki, a w 2007 roku przeszło w ręce szwedzkiego koncernu SCA. Obecnie marka należy do siostrzanej firmy Essity.

Uhu
Powstała w 1932 roku w Badenii-Wirtembergii firma Uhu stworzyła pierwszy przezroczysty klej, co zapewniało jej wielki sukces. Do dziś produkt ten sprzedawany jest w 125 krajach na całym świecie. W 1971 roku rodzina Fischer z Bühl sprzedała markę brytyjskiej grupie Beecham. Od 1994 roku legendarny klej produkuje włoska firma Bolton Group.
Quelle: finanzen100.de

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.