Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

8 wskazówek dotyczących robienia zdjęć w pochmurny dzień.

fotografia wskazówki

Chociaż pochmurna pogoda nie zachęca do wyjścia na zewnątrz, to dla fotografa  może stać się ona okazją do zrobienia świetnych zdjęć. Pochmurne niebo zamienia słońce w gigantyczny softbox. Dzięki temu otrzymasz rozproszone światło i miękkie cienie, które są idealne do robienia między innymi zdjęć portretowych. 

Ponieważ blask słońca podczas pochmurnego dnia jest rozproszony, możesz łatwo zachować na zdjęciu  szczegóły zarówno obiektów, jak i tła. Poniżej przedstawimy kilka porad, jak fotografować w pochmurną pogodę.

 

  1. Przygotowanie do robienia zdjęć.

    Pochmurna pogoda na naszych szerokościach geograficznych może w każdej chwili zmienić się w ulewę lub śnieg (w zależności od pory roku), więc warto wcześniej pomyśleć  o ochronie aparatu. Minimalną ochronę zapewni nam parasol, jednak możemy też posłużyć się innymi bardzo prostymi metodami. Jedną z nich jest zabranie ze sobą zwykłej reklamówki i gumki recepturki. W folii wystarczy zrobić otwór na obiektyw i przymocować go do niego gumką. Warto ze sobą też mieć wodoszczelną torbę na aparat, do której szybko możemy schować sprzęt.

  2. Ustawienia aparatu.

    W pochmurną pogodę światło może stać się nieco słabsze, dlatego  ustawienia aparatu w pochmurny dzień będą się różnić od ustawień, których używasz podczas fotografowania na słońcu lub w studio.

    W pochmurny dzień zwykle jest mniej światła, więc musisz uważnie monitorować ustawienia aparatu, aby uzyskać odpowiednią ekspozycję. Często będziesz musiał zwiększyć czułość ISO do 400, 800 lub nawet 1600, aby uzyskać dobre ujęcie. Może też okazać się  konieczne większe otwarcie przysłony lub zmniejszenie szybkości migawki.

    W przypadku częściowego zachmurzenia bądź przygotowany na okresową zmianę ustawień. Chmury szybko przetaczające się po niebie znacząco wpływają na oświetlenie.

  3. Wykonuj zdjęcia portretowe z wyższego konta.

    Kiedy w pochmurny dzień Twoja modelka patrzy lekko w dół, a nawet prosto, trudno jest uzyskać ładne refleksy w oczach. Jeśli jednak możesz stanąć nad modelką, a ona spojrzy w niebo, jej oczy wypełnią się światłem. W pochmurny dzień blask słońca nie będzie zbyt mocny, co umożliwi bezproblemowe spoglądanie w górę.

  4. Uwzględnij niebo na zdjęciu.

    Ciemne, burzowe niebo może wyglądać bardzo interesująco w kadrze. Jednak zwykłe zachmurzenie na zdjęciach często staje się białe lub jasnoszare, co może zepsuć dobre ujęcie. Dlatego pstrykając fotkę, zastanów się, czy chcesz umieszczać niebo w kadrze.

  5. Użyj jasnych kolorów.

    To idealny czas na wykorzystanie koloru jako kluczowego elementu w fotografii. Dzięki równomiernemu oświetleniu intensywność koloru staje się szczególnie zauważalna. W szczególności wyróżniają się odcienie czerwieni i żółci. W pochmurną pogodę poproś modelkę o założenie jasnych ubrań lub zabranie kolorowych rekwizytów. 

  6. Zwróć uwagę na tekstury.

    Jeśli wokół nie ma jasnych kolorów, spróbuj znaleźć ciekawe tekstury, które doskonale wyglądają w równomiernym, rozproszonym świetle. Szczególnie dobrze ta technika sprawdza się w fotografii krajobrazowej, architektonicznej i makrofotografii.

  7. Zwróć uwagę na balans bieli.

    Jeśli robisz zdjęcia zimą lub jesienią przy pochmurnej pogodzie, automatyczne ustawienie balansu bieli może być niewystarczający. Spróbuj zmienić ustawienia na tryb „Pochmurno”, aby zminimalizować niebieski odcień i dodać trochę „ciepła” do zdjęć. Oczywiście możesz także spróbować ręcznie wyregulować balans bieli.

  8. Wykonaj zdjęcia w trybie czarno-białym.

    Spróbuj fotografować w trybie czarno-białym! Oczywiście nie musisz robić wszystkich zdjęć w takiej kolorystyce. Jednak warto wtedy pstryknąć, chociaż kilka takich fotek, ponieważ w pochmurny dzień odcienie i kontrasty są idealne dla zdjęć monochromatycznych.

Fotografowanie w pochmurne dni ma swoje plusy i minusy. Warto jednak wykorzystać te dni jako okazję do stworzenia interesujących obrazów. Oczywiście najlepsze zdjęcia warto wywołać w ulubionym fotolabie, np. tutaj: https://www.fotocentrum.eu/

Dzięki temu zyskamy niezapomnianą pamiątkę naszych fotograficznych przygód.

/Materiał partnera/

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!