Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Szwajcaria wprowadzi płacę minimalną dla dostawców jedzenia?

W czasach koronawirusa wiele restauracji nie byłoby w stanie funkcjonować bez dostawców jedzenia. Jednak ich zarobki nie są godne pozazdroszczenia. Alpejski kraj zastanawia się nad uregulowaniem tej kwestii.

Neuchâtel, Jura i Genewa już wprowadziły wynagrodzenie minimalne. W Tessynie ma to niedługo nastąpić, a Bazylea-Miasto jest pierwszym niemieckojęzycznym kantonem, który zdecydował się na taki ruch. Zdaniem związków zawodowych – najwyższy czas. Niektóre przedsiębiorstwa boją się jednak ustawowej stawki minimalnej.

Na zmianie skorzystają szczególnie dostawcy jedzenia. Branża rozwija się coraz szybciej. Kryzys wywołany pandemią koronawirusa wymusił na lokalach gastronomicznych korzystanie z usług dostawców, by móc dalej funkcjonować. Wprowadzenie wynagrodzenia minimalnego dla osób pracujących w tym zawodzie, znacząco poprawiłoby więc sytuację finansową wielu osób.

Jedną z większych firm zajmujących się dostawami posiłków jest Uber eats. Poza Genewą, gdzie przedsiębiorstwo zostało zmuszone do zatrudnienia swoich kurierów, Uber eats jedynie pośredniczy w znalezieniu zlecenia. Firma poinformowała, że kurierzy zarabiają średnio 21 CHF/h. Jednak według programu Kassensturz stawka w rzeczywistości wynosi ledwo 10 CHF/h.

Z kolei Eat.ch nie ma obaw przed wprowadzeniem ustawowego wynagrodzenia minimalnego dla dostawców jedzenia. Stawki w firmie są bowiem wyższe niż żądana pensja minimalna, a firma zatrudnia swoich pracowników bezpośrednio, a nie jest jedynie pośrednikiem. Eat.ch ciągle pracuje nad rozwinięciem swojej infrastruktury. Pracownicy otrzymują do dyspozycji nie tylko pojazdy do dostarczania posiłków, lecz także środki do dezynfekcji.

Podobnie sytuacja wyglądała w szwajcarskim startupie Smood. Firma wypłaca w Genewie, gdzie obowiązuje stawka minimalna, odpowiednie kwoty. Jeśli podobna regulacja zostanie wprowadzona także w innych kantonach, firma będzie się do niej stosować.

Źródło: 20min.ch

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.