Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Coraz więcej mieszkańców Austrii przygotowuje się na blackout

mężczyzna zapalający świeczki

Strach przed powszechnym brakiem prądu wśród mieszkańców alpejskiego kraju maleje - ale wielu z nich nadal przygotowuje się na sytuację awaryjną, w której nastąpi przerwa w dostawie.

Podczas gdy prawdopodobieństwo wystąpienia awarii zasilania na dużą skalę w ciągu najbliższych dwóch lat oszacowano w 2022 roku na średnio 38%, oczekiwane ryzyko w tym roku wyniosło 32%, zgodnie z ankietą przeprowadzoną przez organizację konsultingową i audytorską EY Austria.

“Blackout” to tylko kwestia czasu, według austriackich sił zbrojnych

Podobnie jak w poprzednim roku, nieco ponad jedna trzecia mieszkańców Austrii oceniła ryzyko awarii zasilania w Boże Narodzenie jako wyższe niż zwykle (36%, a w poprzednim roku 35 %). Jednak 60% uważało, że ryzyko jest takie samo w Boże Narodzenie, jak o każdej innej porze roku. „Wydaje się, że postrzegane zagrożenie powszechną przerwą w dostawie prądu maleje wśród ludności Austrii. W rocznej prognozie polityki bezpieczeństwa na 2020 rok prawdopodobieństwo wystąpienia awarii zasilania w ciągu najbliższych pięciu lat zostało oszacowane przez austriackie siły zbrojne na 100%” – mówi Christina Khinast, szefowa sektora energetycznego w EY Austria.

Prawie 80% podjęło środki ostrożności

Chociaż prawdopodobieństwo wystąpienia awarii zasilania jest ogólnie uważane za raczej niskie, mieszkańcy kraju Mozarta podejmują środki ostrożności. Prawie 79% respondentów twierdzi, że podjęło odpowiednie środki – jest ich zatem nieco więcej niż w poprzednim roku (77%). 7% ankietowanych, którzy obecnie nie podjęli żadnych działań, planuje to zrobić w przyszłości.

Podobnie jak w poprzednim roku, najczęstszym środkiem zapobiegawczym podejmowanym w przypadku przerwy w dostawie prądu jest oświetlenie zastępcze w postaci świec lub latarek. Około 59% respondentów posiada je w domu. Na drugim miejscu znajduje się zapas nie psującej się żywności, który ma w domu około połowa ludności (52%). Na trzecim miejscu znajduje się zapas napojów (45%), a następnie gotówka (43%) i leki (41%).

„Gotowość to połowa sukcesu”

„Gotowość to połowa sukcesu – jest to szczególnie prawdziwe w przypadku scenariuszy kryzysowych, takich jak przerwy w dostawie prądu. Podejmowane środki mogą być nieco bardziej zróżnicowane – na przykład, nawet co drugie gospodarstwo domowe nie ma obecnie w domu zapasu wody. To, co dotyczy osób prywatnych, naturalnie dotyczy również firm – one również powinny jak najlepiej przygotować się na przedłużającą się przerwę w dostawie prądu” – powiedziała Khinast.

W tegorocznym badaniu EY Blackout Readiness Check wzięło udział ponad 1000 mieszkańców Austrii w wieku od 18 do 65 lat. Badanie zostało przeprowadzone po raz drugi w tym roku.

 

Źródło: oe24

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!