Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Oto najgorszy niemiecki urząd!

kobieta pracująca na komputerze przy biurku

Gdzie urzędowe młyny mielą szczególnie wolno? Gdzie obywatele wiecznie czekają na terminy? A gdzie obsługa jest po prostu świetna? O tym wszystkim zdecydowało Stowarzyszenie Ochrony Konsumentów Berlin/Brandenburg (Verbraucherschutzverein Berlin/Brandenburg) działający aktywnie na terenie całych Niemiec. Przy sporządzaniu rankingu VSVBB przeanalizowało około 53.000 recenzji Google wystawionych dla 354 instytucji.

Urzędy 40 największych miast oceniane są średnio na 3,62 na 5 gwiazdek. Najlepiej wypadły urzędy w Bielefeldzie, Bochum i Fryburgu Bryzgowijskim. Wszystkie te miejsca mogą pochwalić się ponad czterema gwiazdkami. Na kolejnych miejscach plasują się Augsburg, Berlin i Kassel.

Mönchengladbach znów ostatnie

W Mönchengladbach nadal jest wielki potencjał do poprawy! Miasto w Nadrenii Północnej-Westfalii (NRW) otrzymuje jedynie 2,4 gwiazdki i po raz piąty z rzędu jest miastem z najgorszymi urzędami w Niemczech.

Pracownicy są opisywani jako „niezwykle nieprzyjaźni i protekcjonalni”. Jeden z petentów mówi: „Bez względu na to, jak przyjaznym człowiek stara się być na spotkaniu, […] spotyka się ze spojrzeniami, które sprawiają, że czuje się, jakby przeszkadzał”. Inna opinia to: „Każda wizyta prowadzi do kolejnej wizyty, ponieważ zawsze coś nie działa poprawnie. Jeśli ktoś potrzebuje dokumentu, najlepiej zaplanować to z sześciomiesięcznym wyprzedzeniem”.

Gorzką prawdą jest również to, że urzędy obywatelskie w liczącym 260.000 mieszkańców mieście były nawet kilkakrotnie oskarżane o zachowania rasistowskie. Kolonia (2,81 gwiazdki), Duisburg (2,84 gwiazdki) i Bonn (2,89 gwiazdki) radzą sobie prawie równie słabo. Urzędy obywatelskie są jednak postrzegane bardziej pozytywnie niż sześć miesięcy temu w 31 z 40 analizowanych miast, chwali Stowarzyszenie Ochrony Konsumentów.

Stowarzyszenie domaga się reakcji

Ale dla przewodniczącej Angeliki Menze nie jest to powód do świętowania. „Nadal jest wiele urzędów, które oczywiście nie analizują krytyki wyrażanej w internecie i nie reagują na nią. Pod tym względem administracja publiczna pozostaje daleko w tyle za dostawcami usług z sektora prywatnego”.

„Na przykład salon fryzjerski, który ma złe recenzje, musi odpowiedzieć na krytykę” – mówi. „W przeciwnym razie w pewnym momencie trudno będzie przekonać nowych klientów do strzyżenia na poziomie 2,4 gwiazdki. Fakt, że często nie ma możliwości skontaktowania się z władzami na miejscu, nie powinien prowadzić do pogorszenia jakości usług”.

 

Źródło: bild

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.