Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Trwa telefoniczny terror w Szwajcarii. Z takiego numeru dzwonią oszuści

ręka, w niej telefon z aplikacją whatsapp

Obecnie rośnie liczba doniesień o podejrzanych połączeniach na WhatsApp. Eksperci ostrzegają przed oszustwami i udzielają wskazówek, jak się chronić.

Dzwoni telefon. Na ekranie pojawia się numer kierunkowy +91 lub +880. Są to numery dzwoniące z Indii i Bangladeszu. Jeśli ktoś odbierze takie połączenie, dzwoniąca osoba się… rozłącza. Co dokładnie się za tym kryje? Jaki to przekręt? Na razie nie wiadomo. 

Takie przypadki są odnotowywane w Szwajcarii, oraz w Niemczech i Austrii. Co ciekawe Szwajcarskie Centrum Zapobiegania Przestępczości (niem. Schweizer Kriminalprävention – SKP) nie otrzymało jeszcze żadnych zgłoszeń dotyczących tego zjawiska. Inaczej już wygląda sytuacja w Federalnym Urzędzie ds. Cyberbezpieczeństwa, (Bundesamt für Cybersicherheit – Bacs). „Otrzymaliśmy pojedyncze zgłoszenia takich połączeń” – mówi rzeczniczka Gisela Kipfer.

Co się za tym kryje?

Bez dalszych informacji można jednak tylko spekulować na temat tego oszustwa. „Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest wariant fałszywego wsparcia” – wyjaśnia Kipfer. Dzwoniący udaje pracownika firmy IT, policji lub innego organu i twierdzi, że chce pomóc. Celem jest uzyskanie jak największej ilości danych osobowych.

Inni eksperci podejrzewają, że fala połączeń na WhatsApp jest oszustwem mającym na celu zidentyfikowanie potencjalnych ofiar oszustwa. Dzieje się tak, gdy druga osoba dzwoni tylko na chwilę i natychmiast się rozłącza. Proces ten jest prawdopodobnie zautomatyzowany.

Według netzwelt.de, podobne połączenia są również wykonywane przy użyciu numerów kierunkowych z innych krajów, takich jak Brazylia (+55), Wietnam (+84), Nigeria (+234), Malezja (+60), Iran (+98) lub Indonezja (+62).

Jak się chronić?

SKP i Bacs zalecają ignorowanie takich podejrzanych połączeń telefonicznych i nieoddzwanianie. Numer należy również zgłosić i zablokować bezpośrednio przez WhatsApp.

Jeśli ktoś otrzymuje wiele takich połączeń na WhatsApp, możesz również aktywować przydatną funkcję bezpośrednio w komunikatorze. Połączenia z nieznanych numerów można wyciszyć klikając w Ustawienia > Prywatność > Połączenia. Są one wtedy wyświetlane tylko w historii połączeń, jednak nie wyświetla się połączenie przychodzące. 

Źródło: Blick/netzwelt/Bacs/SKP

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.