Migracja, Obywatelstwo, Ogrzewanie

CDU, CSU i SPD doszły do porozumienia. Oto co zawiera umowa koalicyjna

Unia, SPD, CDU, CSU, koalicja rządząca, rząd niemiecki, porozumienie, porozumienie nowego rządu w niemczech, niemcy, aktualności, aktualności Niemcy,
Zdjęcie: instagram / cdu
Na porozumieniu między CDU, CSU i SPD schnie już atrament, a politycy podzielili między siebie już ministerstwa. Niemiecka prasa ujawniła szczegóły umowy koalicyjnej. Co zawiera? Bez niespodzianek – rządzący kładą duży nacisk na politykę migracyjną. Zgodnie z życzeniem CDU/CSU władze podejmą działania w odniesieniu do zasiłku obywatelskiego. 

CDU/CSU i SPD uzgodniły program rządowy. Wczesnym popołudniem Unia i SPD przedstawiły umowę koalicyjną. Porozumienie ma stanowić podstawę wspólnych działań rządowych. W centrum uwagi znajdą się reformy w dziedzinie migracji, gospodarki i obrony.

Tyle tytułem wstępu. Jak zwykle w takich przypadkach diabeł tkwi w szczegółach. Co dokładnie liderzy ugrupowań zapisali w umowie koalicyjnej? Poniżej jej główne założenia.

Zasiłek obywatelski, czyli Bürgergeld

CDU/CSU i SPD planują znaczne zaostrzenie zasad i wymagań dotyczących świadczenia Bürgergeld, czyli zasiłku obywatelskiego w Niemczech. Znalezienie pracy powinno być zdaniem władz priorytetem dla osób zdolnych do pracy. W tym celu nowy rząd zamierza usunąć wszelkie przeszkody, które to utrudniają.

Mało tego – sankcje i kary, na bezrobotnych urzędy mają egzekwować szybciej niż obecnie, a świadczenia całkowicie wstrzymane w przypadku, gdy osoby zdolne do aktywności zawodowej wielokrotnie odmawiają godnej pracy. Obowiązujące okresy ochronne dla majątku (niem. Schonzeit) mają zostać zniesione, a kwota chronionego majątku ma być powiązana z poziomem życia. 

Zmieni się również sposób obliczenia stawek podstawowych. W tym przypadku władze chcą przywrócić dawne zasady i dostosować je w większym stopniu do zmian cen i płac.

Migracja

Rząd zamierza przeprowadzić również zmiany w szeroko pojętej migracji. Przyspieszony tryb nadania obywatelstwa, który wprowadził rząd poprzedniej koalicji, zostanie zniesiony. Ponadto uchodźcy o ograniczonym statusie ochrony nie będą mogli sprowadzać członków rodziny do Niemiec przez dwa lata. Przyłączenie rodziny do tej grupy osób ma być być dozwolone tylko w trudnych przypadkach.

Emerytura

Do 2031 r. poziom emerytur w Niemczech ma być zabezpieczony na poziomie 48 proc. Co więcej, po 45 latach składkowych nadal będzie można przejść na emeryturę bez odliczeń.

Jednocześnie rząd zamierza stworzyć zachęty finansowe do podejmowania pracy w starszym wieku. Praca na starość miała być atrakcyjna dzięki aktywnej emeryturze, co było przede wszystkim postulatem CDU. „Osoby, które osiągnęły ustawowy wiek emerytalny i dobrowolnie kontynuują pracę, otrzymają wynagrodzenie do 2000 euro miesięcznie, które będzie wolne od podatku.”

Emerytura dla niepracujących matek (niem. Mütterrente) ma zostać podwyższona. Zostanie ona uzupełniona o trzy punkty emerytalne dla wszystkich, „niezależnie od roku urodzenia dziecka”, aby zapewnić równy szacunek i uznanie dla wszystkich matek. Finansowanie to również ma pochodzić z podatków.

Obowiązek służby wojskowej

Koalicja na razie chce przywracać obowiązku służby wojskowej. „Stworzymy nową atrakcyjną służbę wojskową, początkowo opartą na wolontariacie”,  czytamy w umowie koalicyjnej. „Opieramy się przy tym na szwedzkim modelu służby wojskowej. Jeszcze w tym roku stworzymy warunki do ewidencji i nadzoru wojskowego”. 

Mężczyźni i kobiety mogą zgłaszać się na ochotnika. Zgodnie z założeniami modelu urzędującego ministra obrony, tylko mężczyźni muszą odpowiedzieć na wezwanie.

Niemcy zamierzają również zwiększyć wydatki na obronność, ale umowa nie zawiera konkretnej kwoty. Aby ułatwić zakup uzbrojenia, powinna istnieć ustawa o przyspieszeniu zamówień. Ponadto przepisy dotyczące zezwoleń i zamówień publicznych mają być prostsze.

Podatki

Aby odciążyć przedsiębiorstwa i konsumentów, nowy rząd zamierza obniżyć podatek od energii elektrycznej (niem. Stromsteuer) i wprowadzić cenę energii elektrycznej dla firm energochłonnych. Podatek od energii elektrycznej zostanie obniżony dla wszystkich „do minimum europejskiego”, a nakłady i opłaty sieciowe zredukowane. 

Ponadto podatek od osób prawnych rząd zamierza obniżać o jeden punkt procentowy w pięciu etapach, począwszy od 2028 r.

Dodatek dla osób dojeżdżających – Pendlerpauschale

CDU/CSU i SPD chcą wyjść naprzeciw osobom dojeżdżającym do pracy. Od 2026 r. Pendlerpauschale, czyli dodatek dla osób dojeżdżających do pracy ma wynosić 38 centów od pierwszego kilometra. Z takim dodatkiem można odliczyć od podatku koszty dojazdu do pracy.

Deutschlandticket, czyli tani bilet kolejowy

Unia i SPD zgodziły się na kontynuację taniego biletu Deutschlandticket. W przeciwieństwie do dokumentu z końca marca umowa koalicyjna przewiduje jednak podwyżki cen miesięcznego abonamentu dopiero od 2029 r.

Heizungsgesetz

Rządzący chcą też znieść ustawę grzewczą. Nowa ustawa o energii w budynkach ma stać się „bardziej otwarta na technologię, bardziej elastyczna i prostsza”. Osiągalne ograniczenie emisji CO2 ma stać się jej centralnym punktem.

Rada Bezpieczeństwa Narodowego

Unia i SPD chcą utworzyć Radę Bezpieczeństwa Narodowego. Jego celem ma być gromadzenie informacji na temat sytuacji kryzysowych i umożliwienie szybszego podejmowania decyzji. Jej zadaniem będzie koordynowanie kluczowych kwestii zintegrowanej polityki bezpieczeństwa, opracowywanie strategii i prognozowanie strategiczne, dokonywanie wspólnej oceny sytuacji, a tym samym pełnienie roli organu kształtowania wspólnej woli politycznej.

Bezpieczeństwo wewnętrzne

Z umowy koalicyjnej wynika, że Unia i SPD zamierzają zobowiązać dostawców usług telekomunikacyjnych do przechowywania adresów IP przez okres trzech miesięcy na potrzeby ewentualnego dochodzenia. 

Dostęp do danych osobowych ma natomiast być dozwolony jedynie pod pewnymi warunkami w celu zwalczania przestępczości.

Zasiłek rodzicielski Elterngeld

Przyszli rodzice mogą mieć nadzieję na wyższy Elterngeld, czyli zasiłek rodzicielski. W związku z tym rząd chce podnieść zarówno stawkę minimalną wynoszącą obecnie 300 euro, jak i stawkę maksymalną wynoszącą 1800 euro. Na razie nie wiadomo ile wyniesie świadczenie w przyszłości. Planowane jest również wprowadzenie zasiłku rodzicielskiego dla rodziców zastępczych.

Źródło: n-tv

Zdjęcie: instagram / cdu

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!