Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Coraz mniej osób w Szwajcarii korzysta ze świadczeń socjalnych

świadczenia socjalne

Liczba świadczeniobiorców pozostaje na stabilnym poziomie – informuje szwajcarska prasa. Statystyki wskazują, że spada liczba nowych świadczeniobiorców. Na razie nie wiadomo jaki wpływ na te statystyki będą miały rosnące ceny. 

Liczba nowych świadczeniobiorców pomocy socjalnej w szwajcarskich miastach spadła o 7% w porównaniu do średniej z trzech ostatnich lat. I to mimo pandemii.  Suma świadczeniobiorców pozostała na stabilnym poziomie. Tak wynika z danych opublikowanych przez Städteinitiative Sozialpolitik w miniony wtorek. Organizacja przeanalizowała statystyki udostępnione przez Szwajcarski Urząd Statystyczny wspólnie z Wyższą Szkołą Medyczną w Bernie.

Duży spadek w Bazylei

Wskaźnik pomocy społecznej, a więc stosunek świadczeniobiorców do łącznej liczby mieszkańców pozostał w 11 z 14 analizowanych miast na stabilnym poziomie lub spadł. Zdaniem autorów raportu, pomoce rządowe oraz szybka poprawa na rynku pracy spowodowały, że indeks nie wzrósł. 

W statystykach wyróżnia się przede wszystkim Bazylea. W porównaniu do 2020 roku liczba osób korzystających z pomocy społecznej spadła aż o 6%. Natomiast Lozanna, Lucerna, Schaffhause oraz Schlieren odnotowały średni lub silny wzrost.  Lozanna ze wzrostem rzędu 7% wyróżnia się na tym tle negatywnie. Städteinitiative Sozialpolitik apeluje jednak o ostrożną interpretację statystyk. 

Inflacja problemem

Na razie nie wiadomo, czy w tym roku statystyki również pozostaną na stabilnym poziomie. Nabierająca rozpędu inflacja oraz rosnące ceny energii mogą zamieszać na rynku pracy. W związku z rosnącymi kosztami życia na alarm bije już Caritas. Władze kraju oraz kantonów powinny zdaniem tej organizacji odpowiednio wcześnie zadbać o pomoce dla osób zagrożonych ubóstwem.

Źródło: Blick / Städteinitiative Sozialpolitik

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.