Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Austria w żałobie

Pierwsza kanclerz Austrii Brigitte Bierlein nie żyje

brigitte bierlein, kobieta kanclerz, pierwsza kobieta kanclerz, kanclerz Austrii
Foto: Facebook/@Alexander Van der Bellen
Brigitte Bierlein kilka lat temu przez 7 miesięcy kierowała austriackim rządem, stając się pierwszą kobietą na stanowisku kanclerza. Wczoraj Austrię obiegła wiadomość o jej śmierci.

Pierwsza kobieta kanclerz Austrii Brigitte Bierlein zmarła w wieku 74 lat po krótkiej, ale ciężkiej chorobie. Potwierdził to Urząd Kanclerski w Wiedniu. „Wzięła na siebie odpowiedzialność w trudnym czasie z miłości do Republiki i swojej ojczyzny Austrii. Nasz kraj ma wobec niej wielki dług wdzięczności”, napisał kanclerz Karl Nehammer na platformie X. Od czerwca 2019 roku do stycznia 2020 roku prawniczka była pierwszą kobietą na czele austriackiego rządu. Stała na czele gabinetu urzędników państwowych, który obywatele określali jako rząd ekspertów.

„Brigitte Bierlein nigdy nie aspirowała do żadnego ze swoich stanowisk zawodowych, ale zawsze akceptowała i traktowała priorytetowo służbę krajowi w sposób zdeterminowany, odważny i optymistyczny” – stwierdził Nehammer. Pełniła urząd rządowy bez próżności i z wielkim poczuciem obowiązku.

„Zapewniła stabilność w burzliwych czasach”

Prezydent Austrii, Alexander Van der Bellen, nie krył swojego smutku. „Poznałem Brigitte Bierlein jako odważną, zdyscyplinowaną kobietę, która wzięła na siebie odpowiedzialność, gdy kraj jej potrzebował. W przyszłości nadal będzie wzorem do naśladowania dla wielu dziewcząt i kobiet, dla nas wszystkich”.

Kadencja Bierlein przypadła na okres pomiędzy dwoma rządami konserwatywnego polityka ÖVP, Sebastiana Kurza. W wyniku afery na Ibizie jego pierwszy rząd został obalony przez parlament w czerwcu 2019 roku poprzez wotum nieufności. Po nowych wyborach jesienią 2019 roku Kurz otrzymał drugą szansę na kadencję, która rozpocząć miała się od początku 2020 roku. „Brigitte Bierlein zapewniła stabilność w Austrii w burzliwych czasach” – napisał Kurz na X.

Prawniczka była początkowo wiceprezesem Trybunału Konstytucyjnego (Verfassungsgerichtshofes – VfGH) w latach 2003-2018. Następnie została jego prezesem od lutego 2018 roku do czasu powołania jej na stanowisko kanclerza federalnego. „Trybunał Konstytucyjny traci bezstronnego byłego prezesa i wysoko cenioną osobę, Austria traci zdecydowanego obrońcę praworządności” – powiedział prezes Trybunału Konstytucyjnego, Christoph Grabenwarter.

Źródło: n-tv

Foto: Facebook/@Alexander Van der Bellen

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.