Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Przymusowe szczepienia z opóźnieniem, ale na ostatniej prostej

obowiązek szczepienia

Austriacki Bundesrat przyjął ustawę o obowiązkowych szczepieniach na koronawirusa. Ostatnim krokiem przed wejściem w życie nakazu jest podpis prezydenta.

Powszechny obowiązek szczepień na koronawirusa od 18 roku życia został przyjęty w czwartek wieczorem przez austriacki parlament. Za projektem ustawy zagłosowali posłowie ÖVP, Grünen, Neos i większość SPÖ.

By nowe prawo mogło wejść w życie, brakuje jeszcze podpisu prezydenta Austrii, Alexandra Van der Bellena. Ten ma podjąć ostateczną decyzję w przeciągu kolejnych kilku dni. Prezydent zapowiedział, że dokładnie sprawdzi, czy projekt ustawy jest zgodny z Federalną Ustawą Konstytucyjną.

Plan rządu

Obowiązek szczepienia na koronawirusa osób powyżej 18 roku życia będzie dotyczył wszystkich osób posiadających miejsce zamieszkania w Austrii. Wyjątkiem objęte są kobiety w ciąży i osoby, które z powodów zdrowotnych nie mogą się zaszczepić, jak i ozdrowieńcy.

Kary za niestosowanie się do nowego zakazu będą sięgały nawet 3600 euro. Jednak do połowy marca trwać będzie okres przejściowy, podczas którego nikt nie zostanie ukarany za brak certyfikatu.

W drugiej fazie, która rozpocznie się 16 marca, wszyscy niezaszczepieni, którzy zostaną skontrolowani przez policję i nieokażą dokumentu potwierdzającego zaszczepienie, zostaną zgłoszeni we właściwym urzędzie, który rozpocznie karne postępowanie administracyjne.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy rozpocznie się faza 3. Jednak od tego momentu nastąpi zautomatyzowane porównywanie danych, w celu wykrycia osób niezaszczepionych.

Źródło: kurier

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.