Mieszkańcy blokują budowę meczetu w Siebnen

Spór o meczety w Szwajcarii. Mieszkańcy mówią „nie”

Szwajcaria meczet protesty, Siebnen meczet, Wittigkofen sala modlitewna, islam w Szwajcarii, sprzeciw wobec meczetów, integracja muzułmanów Europa, budowa meczetów w Szwajcarii, meczet, Szwajcaria, aktualności, aktualności Szwajcaria, meczety,
Zdjęcie: freepik
W miejscowości Siebnen w kantonie Schwyz albańska społeczność wycofała się z planów budowy meczetu. Decyzja zapadła po tym, jak tysiące mieszkańców podpisało petycję przeciwko powstaniu muzułmańskiej sali modlitewnej. Jednocześnie podobne napięcia pojawiają się także w innych częściach Szwajcarii.

W ostatnich tygodniach w Siebnen trwała intensywna debata. Plan przekształcenia zabytkowego budynku Läufferhaus w islamskie centrum kultury wywołał sprzeciw części mieszkańców. Lokalna organizacja polityczna zebrała około 5000 podpisów przeciwko inwestycji. W efekcie przedstawiciele albańsko-islamskiej społeczności zdecydowali się tymczasowo wycofać projekt.

Prezes wspólnoty Sinan Sadriu podkreślił, że celem jest uniknięcie podziałów wśród mieszkańców. Dodał również, że społeczność chce uniknąć eskalacji napięć i obraźliwych reakcji. Obecnie trwają rozmowy z władzami lokalnymi w sprawie ewentualnej nowej lokalizacji.

Lokalny sprzeciw i obawy mieszkańców

Plan budowy meczetu w centrum miejscowości spotkał się z wyraźnym oporem. Część mieszkańców argumentowała, że taki obiekt nie pasuje do charakteru wsi. Właściciele okolicznych sklepów i punktów usługowych podkreślali silne więzi lokalnej społeczności i obawę przed zmianami.

Podobne reakcje obserwuje się także w innych regionach kraju. W St. Gallen kontrowersje wywołały plany budowy dużego, kosztownego meczetu. Z kolei w berneńskiej dzielnicy Wittigkofen mieszkańcy sprzeciwiają się powstaniu sali modlitewnej w budynku należącym do kościoła.

W trakcie protestów pojawiały się głosy o obcości kulturowej i braku integracji. W niektórych przypadkach napięcia były na tyle silne, że pracownicy społeczni związani z kościołem otrzymywali groźby i byli obrażani.

Próby dialogu i problem finansowania

Przedstawiciele społeczności muzułmańskiej wskazują, że obawy wynikają często z braku wiedzy. Podkreślają, że nie dążą do konfliktu, lecz do współistnienia. W Wittigkofen inicjatorzy projektu próbowali zebrać środki na zakup budynku od Kościoła reformowanego.

Do końca marca planowano zgromadzić 1,8 mln franków szwajcarskich. Jednak nie udało się osiągnąć wymaganej kwoty, przez co wygasła wstępna umowa. Władze kościelne zapowiedziały konieczność rozpoczęcia procesu od nowa i dopuszczenie innych zainteresowanych.

Spór o integrację i akceptację

Zarówno w Siebnen, jak i w Wittigkofen projekty budowy meczetów zostały na razie wstrzymane. Część mieszkańców uważa, że to społeczność muzułmańska powinna wykazywać większą inicjatywę integracyjną. Z kolei przedstawiciele tej społeczności podkreślają swoje wieloletnie zakorzenienie w Szwajcarii.

Sinan Sadriu zaznacza, że jego rodzina mieszka w regionie od trzech pokoleń i aktywnie uczestniczy w życiu społecznym. Wskazuje na swoją działalność zawodową i społeczną, w tym pracę jako trener młodzieży. Jednocześnie apeluje o poważne traktowanie potrzeby stworzenia miejsca modlitwy dla lokalnej społeczności muzułmańskiej.

Źródło: srf

Zdjęcie: freepik

Reklama
Udostępnij:

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

W Austrii spada nie tylko liczba bezrobotnych. Ilość wolnych miejsc pracy osiągnęła bowiem rekordowy poziom.

Od 1 lipca 2025 roku w Szwajcarii zacznie obowiązywać szereg istotnych zmian prawnych i administracyjnych. Dotyczą one m.in. prawa karnego
Zobacz jeszcze to!
Reklama