Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Te zmiany czekają od 2024 roku na kierowców w Niemczech

mężczyzna kierujący autem w mieście

Nowy rok, nowe zasady! W 2024 roku ponownie wiele zmieni się dla kierowców w Niemczech. Auto Club Europa (ACE) podsumował najważniejsze innowacje na nadchodzący rok.

Wymóg czarnej skrzynki dla nowych samochodów

Tzw. czarne skrzynki są już znane z samolotów. Od 7 lipca 2024 roku staną się one także częścią podstawowego wyposażenia każdego nowo rejestrowanego samochodu.

Taki „rejestrator danych o wypadkach” w sposób ciągły rejestruje informacje o prędkości, hamowaniu, wystrzeleniu poduszek powietrznych itp. Jeśli system nie zarejestruje zdarzenia, zebrane dane będą regularnie nadpisywane. W razie wypadku zapisywane są informacje dotyczące jazdy związane z kolizją. Ułatwia to odtworzenie przebiegu zdarzenia.

Odczytu zwykle dokonuje się wyłącznie za zgodą kierowcy – chyba że nakaże to sąd, na przykład w przypadku obrażeń lub śmierci w wypadku. Dane dotyczące wypadków są przechowywane lokalnie w pojeździe w zamkniętym i anonimowym systemie.

Co ciekawe, wiele samochodów już jeździ z czarnymi skrzynkami na pokładzie. Innowacja ta obowiązuje w całkowicie nowo opracowanych seriach modeli już od lipca ubiegłego roku.

Nowe pojazdy muszą być wyposażone w systemy ostrzegania o prędkości

Od 7 lipca 2024 roku wszystkie nowe pojazdy muszą być wyposażone w inteligentny system wspomagania prędkości (w skrócie ISA, od Intelligent Speed ​​Assistance). Jest to nowy wymóg unijny.

Ten system wspomagania prowadzenia wyświetla aktualne ograniczenia prędkości i ostrzega kierowcę w przypadku przekroczenia prędkości za pomocą sygnałów dźwiękowych lub wizualnych. Asystent może również uruchomić automatyczne, lekkie zwolnienie pedału gazu, podczas którego pedał wypycha lekko do góry stopę lub wibruje, kiedy wymaga tego sytuacja na drodze.

Pojazd zna obowiązującą prędkość maksymalną dzięki rozpoznawaniu znaków drogowych i/lub mapom. Kierowca jednak zawsze zachowuje kontrolę nad systemem wspomagania i w każdej chwili może go pominąć lub całkowicie wyłączyć po każdym uruchomieniu silnika.

Dodatkowi obowiązkowi asystenci w samochodach

Od przyszłego lata pojawią się także kolejne obowiązkowe dodatki: asystent hamowania awaryjnego, automatyczne światło hamowania awaryjnego, ostrzeganie o senności, asystent cofania i aktywny asystent utrzymania pasa ruchu, które muszą znajdować się na pokładzie każdego nowego, po raz pierwszy rejestrowanego samochodu.

Interfejs pomiaru wydychanego alkoholu

Już niedługo samochód będzie mógł także sprawdzić, czy kierowca przestrzega dopuszczalnego limitu spożytego alkoholu! Kolejny obowiązkowy dodatek od przyszłego lata to złącze dla immobilizera wrażliwego na alkohol. Umożliwia to doposażenie tzw. „alcolocks”.

Kierowca przed jazdą ma obowiązek dmuchnąć w urządzenie pomiarowe – jeżeli w pojeździe takie urządzenie jest zamontowane. Jeśli alkoholu będzie za dużo w wydychanym powietrzu, samochód nie odpali. Jest to rozwiązanie szczególnie przydatne dla samochodów “Carsharing”. W innych krajach stosuje się je również, jeśli właściciel samochodu podpadł wcześniej za jazdę pod wpływem alkoholu.

Opony M+S (Mud and Snow – czyli błoto i śnieg) nie będą już dozwolone

Kierowcy powinni zachować ostrożność przy zmianie opon przyszłej jesieni! Od października 2024 roku w zimowych warunkach drogowych można będzie używać wyłącznie opon zimowych i całorocznych z tzw. symbolem alpejskim. Logo góry i płatka śniegu wskazuje, że opona nadaje się na zimę.

Od 2018 roku produkcja opon wyłącznie z symbolem M+S (błoto i śnieg) została wstrzymana, jednak dla posiadaczy tych opon obowiązuje od października przyszłego roku zakaz jazdy. Obecne opony często noszą zarówno symbol Alpine, jak i oznaczenie M+S, dlatego też opony z podwójnym oznaczeniem pozostają dozwolone. Jeśli jednak ktoś posiada tylko oznaczenie M+S, powinien w odpowiednim czasie zaopatrzyć się w nowy komplet opon.

Zmiany przy paszportach dla dzieci

Od stycznia 2024 roku w przypadku podróżowania z dziećmi do lat 12 poza UE wymagany będzie zwykły paszport z chipem. Kosztuje 37,50 euro i jest ważny przez sześć lat. Poprzednie paszporty dla dzieci, których data ważności jeszcze nie wygasła, w teorii są nadal ważne, ale według ACE nie są już uznawane przez wszystkie kraje.

Aby dzieci poniżej 16 roku życia mogły podróżować po UE lub strefie Schengen, wystarczy tylko dowód osobisty. Kosztuje niecałe 23 euro, ale jest ważny tylko przez sześć lat.

Egzaminy na prawo jazdy prawdopodobnie staną się droższe

Jeszcze przed przełomem roku nowi kierowcy będą musieli zapłacić nieco więcej za egzamin. Zmiana taryfy opłat przewiduje 11% podwyżkę. Oznaczałoby to, że opłata za egzamin teoretyczny wzrosłaby do nieco poniżej 25 euro. Za praktyczne prawo jazdy klasy B zdający musieliby wówczas zapłacić około 130 euro zamiast około 117 euro. Decyzja o zmianie rozporządzenia powinna zostać podjęta 15 grudnia 2023 roku i wejść w życie niezwłocznie.

Spadają dotacje na samochody elektryczne

W przyszłym roku ponownie zmienią się warunki finansowania samochodów elektrycznych: od stycznia 2024 roku dotacją ze środków państwa będą objęte wyłącznie pojazdy w pełni elektryczne, których katalogowa cena netto za model podstawowy wynosi maksymalnie 45.000 euro.

Jednocześnie suma całkowitego dofinansowania zostanie zmniejszona z dotychczasowych 6750 euro do maksymalnie 4500 euro. Suma ta dzieli się na państwową premię ekologiczną w wysokości do 3000 euro oraz udział producenta w wysokości do 1500 euro. Oczekuje się również, że pula środków publicznych będzie w 2024 roku znacznie mniejsza niż w latach poprzednich. Obowiązuje zasada: „Kto pierwszy, ten lepszy”.

 

Źródło: Bild

 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.