Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Zapisy do przedszkola w Austrii – podstawowe informacje

Przedszkole w Austrii to temat zajmujący wielu rodziców. Stąd postanowiliśmy w krótki i treściwy sposób przedstawić podsawowe informacje dotyczące placówek przedszkolnych, terminów, toku postępowania, dokumentów i kosztów w Austrii. 

Zapisy do przedszkola

O zapisaniu swojego dziecka do żłobka (Kinderkrippe, Krabbelstube), przedszkola (Kindergarten) lub całodziennej świetlicy (Kinderhort) powinieneś/-aś pomyśleć dużo wcześniej. Miejsca te umożliwiają dzieciom kontakt z rówieśnikami, a Tobie pracę lub studia z świadomością, że Twoje dzieci są pod odpowiednią do ich wieku opieką.

Żłobek wchodzi w rachubę u dzieci do trzeciego roku życia. Po ukończeniu trzech lat, dzieci mogą uczęszczać do przedszkola. Z kolei świetlica całodzienna jest odpowiednia dla dzieci powyżej lat sześciu, ponieważ tam będą pod fachową opieką po ukończeniu zajęć w szkole.

Terminy

Do żłobka i przedszkola najlepiej zapisać dziecko jak najprędzej. Zgłoszenie do świetlicy jest potrzebne dopiero wówczas, gdy wiesz, do jakiej szkoły pójdzie Twoje dziecko.

Podmiot odpowiedzialny

  • Urząd Gminy
  • w miastach działających na prawie własnego statutu: Urząd Miasta
  • we Wiedniu:

    • MA 10 – Wiener Kinder Gärten (Wiedeńskie Przedszkola)
    • miejsca serwisowe Wiener Kinder Gärten
  • rywatne instytucje zajmujące się opieką nad dziećmi

 

Tok postępowania

Zapisy mogą przybierać różną formę zależnie od gminy i/lub placówki – bez wyznaczonej formy bądź przy pomocy formularza, osobiście, pisemnie albo częściowo drogą elektroniczną. W przypadku, gdy wymagany jest formularz, otrzymasz go w danej placówce i/lub na końcu niniejszej strony.

Wymagane dokumenty

Dokumenty niezbędne do zapisania Twojego dziecka do danej placówki zależą od niej samej lub zmieniają się w zależności od gminy lub magistratu. Najlepiej zasięgnij informacji w konkretnej placówce.

Koszty

Zapisy do żłobka, przedszkola lub świetlicy są bezpłatne.

Jeżeli już otrzymasz miejsce dla Twojego dziecka, z reguły będziesz musiał/-a uiszczać comiesięczną opłatę. Wysokości opłat zależne są od gminy lub magistratu, i/lub od danego żłobka, przedszkola bądź świetlicy. W niektórych przypadkach koszty mogą zostać zmniejszone. W tym celu zasięgnij informacji w konkretnej placówce.

Z rozpoczęciem roku przedszkolnego 2009/2010 wprowadzono rozporządzenie gwarantujące dzieciom na rok przed pójściem do szkoły darmowy pobyt w przedszkolu (tzw. Gratiskindergarten – przedszkole gratis) w wymiarze 20 godzin tygodniowo, bez obiadów (połowa pełnego pobytu).

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.